Brubru
EU-beleidsintelliguence
Probeer Brubru gratis
EU Canon / EU Verzekering en Financieren

Solvabiliteit II: het EU Prudentieel Kader voor Verzekeringen

Richtlijn 2009/138/EG is het op risico gebaseerde prudentiële regelgeving voor EU-verzekeringen en herverzeking. Een herschikking van 14 eerdere richtlijnen, die een drieledige architectuur introduceerde: kwantitatieve kapitaalvereisten verankerd op een waarde-at-risk van 99,5%, een governance- en toezichtpijler waaronder de ORSA, en een transparantiepijler gebaseerd op de SFCR en toezichtraportage.

Aangenomen 25 november 2009 PB L 335, 17.12.2009 CELEX 32009L0138 Art. 53(1) en 62 VWEU Van toepassing 1 januari 2016
Verzekeringsdocumenten, beleidspapieren en financiële gegevens die het Solvabiliteit II prudentiële kader voor EU-verzekeraars vertegenwoordigen
Foto: Karolina Grabowska via Pexels | Solvabiliteit II vervangen 14 oudere richtlijnen met een enkel op risico gebaseerd regelgeving
312
Artikelen, 6 Titels
Titel I algemene regels; Titel II bijzondere bepalingen; Titel III groeptoezicht; Titel IV sanering en liquidatie; Titel V andere bepalingen; Titel VI overgangs- en slotbepalingen. Plus 7 Bijlagen met verzekeringsklassen, standaardformulestructuur en ingetrokken richtlijnen.
99,5%
VaR betrouwbaarheid: SCR
Art. 101(3): het Solvabiliteitskapitaalvereiste wordt gekalibreerd op de Value-at-Risk van basiseigen vermogen op een betrouwbaarheidsniveau van 99,5% over één jaar. Equivalent: faillissement mag niet meer dan eenmaal per 200 jaar voorkomen (Overweging 64).
14
Richtlijnen herschikt
Art. 310 trekt 13 richtlijnen in met ingang van 1 november 2012, waaronder Dir. 73/239, 88/357, 92/49, 2002/83 en 2005/68. Samen met Dir. 64/225 inzake vrijheid van vestiging in herverzeking, vervangt de herschikking 14 instrumenten over 45 jaar EU-verzekeringsrecht.
3
Pijlers
Pijler 1 (kwantitatief: SCR, MCR, technische voorzieningen, eigen vermogen, beleggingen); Pijler 2 (governance: ORSA, fit-and-proper, bestuursorganisatie, toezichtsherziening); Pijler 3 (transparantie: SFCR openbaar verslag en RSR toezichtraportage).

Overzicht

Het op risico gebaseerd prudentieel kader dat 14 eerdere richtlijnen vervangen

Van Solvabiliteit I naar Solvabiliteit II

Solvabiliteit II vervangen een patchwork van nationale toezichtsregelingen voor verzekeringen en EU-minimumharmonisatierichtlijnen uit 1973. Het oude systeem, informeel Solvabiliteit I genoemd, was gebaseerd op vaste-factor kapitaalvereisten zonder directe relatie tot het werkelijke risicoprofiel van een onderneming. Premieinkomsten en schadereserves dienden als eenvoudige proxy voor vereist kapitaal. Half jaren 2000 werd dit systeem algemeen erkend als ontoereikend om de risico's van moderne verzekeringsgroepen met complexe actief-passiefbeheer, derivatengebruik en grensoverschrijdende herverzeking in te schatten.

Het Solvabiliteit II-project, gelanceerd onder het Lamfalsusyproces, steunde op het in het bankwezen gebruikte Basel II/III-kader en op werk van de International Association of Insurance Supervisors. De centrale innovatie is een economische, marktwaarde-waardering van de volledige balans - activa en passiva - en een risicogeijkt Solvabiliteitskapitaalvereiste. De richtlijn werd aangenomen op 25 november 2009 en gepubliceerd in PB L 335 op 17 december 2009.

Rechtsgrondslag en doelstellingen

De richtlijn is gebaseerd op Artikelen 47(2) en 55 EG-Verdrag (thans Artikelen 53(1) en 62 VWEU), de bepalingen van de interne markt voor het opstarten en uitoefenen van zelfstandige activiteiten. Deze werd aangenomen via de medebeslissingsprocedure. De gestelde primaire doelstelling, opgenomen in artikel 27, is de bescherming van polishouders en begunstigden. Financiële stabiliteit en faire markten zijn secundaire doelstellingen en mogen polishoudersbescherming niet overschrijden (artikel 28). Deze hiërarchie is doorgevoerd in het gehele toezichtskader: een toezichthouder kan inactiviteit niet rechtvaardigen op grond van financiële stabiliteit wanneer polishoudersbescherming tussenkomst vereist.

Omnibus II (Richtlijn 2014/51/EU) wijzigde Solvabiliteit II later, vooral door invoering van een pakket langetermijngaranties, verlenging van de transponeringstermijn tot 31 maart 2015 en vaststelling van 1 januari 2016 als toepassingsdatum. Een verder grote herziening (Solvabiliteit II 2020-herziening) leidde tot Richtlijn 2025/2 die verschillende bepalingen, waaronder de langetermijngarantiemaatregelen en evenredigheidskader, wijzigde.

De drieledige architectuur

Solvabiliteit II is gestructureerd rond drie onderling afhankelijke pijlers die samen een uitvoerig toezichtssysteem vormen:

  • Pijler 1 behandelt kwantitatieve financiële vereisten: marktconsistente waardering van technische voorzieningen, een gelaagd eigen vermogensstelsel, het Solvabiliteitskapitaalvereiste (SCR) gekalibreerd op 99,5% Value-at-Risk over één jaar, het Minimumkapitaalvereiste (MCR) als absolute ingrepen drempel, en het voorzichtigheidsbeginsel voor beleggingen.
  • Pijler 2 behandelt governance- en toezichtsvereisten: het verplichte bestuursorganisatiesysteem waaronder vier kernfuncties, de Beoordeling van Eigen Risico en Solvabiliteit (ORSA), fit-and-proper vereisten voor sleutelposten, het toezichtsherziening proces, en de mogelijkheid tot kapitaaltoeslag.
  • Pijler 3 behandelt openbare en toezichtstransparantie: het jaarlijkse Solvabiliteits- en Financieel Toestandverslag (SFCR) en Regelmatige Toezichtraportage (RSR) met betrekking tot governance, waardering, risico's, risicobeheer en kapitaalstructuur.

Wat er wordt herschikt

Artikel 310 en Overweging 1: de 14 voorgangerinstrumenten ingetrokken op 1 november 2012

Een herschikking, geen nieuwe codering

Solvabiliteit II is formeel een herschikking, wat betekent dat het zowel codering van voorgangers als substantiële nieuwe bepalingen in één instrument opneemt. Artikel 310 trekt 13 instrumenten in met ingang van 1 november 2012. De gebruikersbenadering van 14 herschikking van richtlijnen omvat Richtlijn 64/225/EEG inzake vrijheid van vestiging in herverzeking. De 14 voorgangerinstrumenten waren:

1
Richtlijn 64/225/EEG van de Raad
Herverzeking: vrijheid van vestiging en vrijheid dienstenlevering. Het oprichtingsinstrument voor EU-brede herverzekeringactiviteiten.
2
Eerste Richtlijn Niet-Leven 73/239/EEG
Opstarten en uitoefenen van niet-levensverzekeringen. De fundamentele harmonisatie voor niet-levenbusiness, waaronder de 18 verzekeringsklassen in wat Bijlage I werd.
3
Richtlijn 73/240/EEG van de Raad
Opheffing van beperkingen op vrijheid van vestiging in niet-levensverzekeringen.
4
Richtlijn 78/473/EEG van de Raad
Gemeenschapsco-verzekering: coördinatie van toegang tot co-verzekeringsregelingen voor grote risico's in lidstaten.
5
Tweede Richtlijn Niet-Leven 88/357/EEG
Vrijheid dienstenlevering in niet-levensverzekeringen: de interne markt voor grensoverschrijdende niet-leven polissen.
6
Derde Richtlijn Niet-Leven 92/49/EEG
Voltooiing van de interne niet-leven markt: één vergunning geldig in de gehele EU, het thuislands toezichtsprincipe en opheffing van voorafgaande goedkeuring van polisvoorwaarden.
7
Richtlijn 98/78/EG
Aanvullend toezicht op verzekeringsgroepen: de voorloper van het uitvoerige groeptoezicht Titel III van Solvabiliteit II.
8
Levensverzekeringrichtlijn 2002/83/EG
Het geconsolideerde kader van de interne levensverzekeringmarkt: vergunning, prudentiële vereisten, informatie polishouders, vrijheid van diensten voor levensverzekeringsactiviteiten.
9
Herverzekeringrichtlijn 2005/68/EG
De eerste richtlijn specifiek voor herverzeking: enkele vergunning, thuislands toezichtsprincipe, en invoering van een raamwerk voor voertuigen met bijzondere doeleinden.
10
Richtlijn 2001/17/EG Sanering en Liquidatie
Wederzijdse erkenning van thuislands sanerings- en liquidatieprocedures in heel de EU: de voorganger van Solvabiliteit II Titel IV.
11-14
Verdere ingetrokken instrumenten
Dir. 73/240, 76/580, 84/641 (toeristenhulp), 87/344 (rechtsbijstand): voltooing van consolidatie van niche niet-leven en sectorale instrumenten in het geïntegreerde Solvabiliteit II-kader.

Pijler 1: Kwantitatieve vereisten

De economische balans, eigen vermogen, SCR, MCR en het voorzichtigheidsbeginsel voor beleggingen

De economische balans (artikel 75)

Het gehele Solvabiliteit II kwantitatieve kader is gebouwd op een marktconsistente economische balans. Activa worden gemeten op het bedrag waarvoor zij kunnen worden uitgewisseld tussen kennende bereidwillige partijen in een transactie op afstand - effectief reële waarde. Passiva worden gemeten op het bedrag waarvoor zij kunnen worden overgedragen of vereffend tussen kennende bereidwillige partijen, zonder aanpassing voor eigen kredietwaardigheid. Eigen vermogen is het overschot van marktconsistente activa over marktconsistente passiva, en de SCR beschermt dat overschot tegen onverwachte verliezen over een periode van één jaar.


Technische voorzieningen (art. 76-86)

Best estimate plus risicotoeslag: de marktconsistente waarde van verzekeringsverplichtingen

De fundamentele vereiste (art. 76)

Technische voorzieningen vertegenwoordigen het bedrag dat een onderneming zou nodig hebben om haar verzekeringen en herverzekeringsverplichtingen op dat moment over te dragen aan een ander bedrijf in een transactie op afstand (Artikel 76(2)). Zij moeten marktconsistent zijn en worden berekend als de som van een best estimate en een risicotoeslag (Artikel 77(1)).

Best estimate (art. 77(2))

Het waarschijnlijkheidsgewogen gemiddelde van toekomstige kasstromen, rekening houdend met de tijdswaarde van geld met behulp van de relevante risicovrije rentestructuur. Het wordt bruto van herverzeking berekend: terugvorderbare bedragen van herverzekeringen en voertuigen met bijzondere doeleinden worden afzonderlijk berekend en aangepast voor verwachte verliezen vanwege wanbetaling van tegenpartij (Artikel 81). Segmentatie volgens homogene risicoclassificaties en bedrijfstakken is verplicht (Artikel 80).

Risicotoeslag (art. 77(3) en (5))

De Kosten-van-Kapitaal (CoC) benadering: de kosten van het verstrekken van eligible eigen vermogen gelijk aan het SCR dat nodig is voor ondersteuning van verzekerings- en herverzekeringsverplichtingen over hun levensduur. De CoC-rente moet het extra tarief boven de risicovrije rente weerspiegelen dat een onderneming zou betalen bij aanhouden van eligible eigen vermogen, en is identiek voor alle bedrijven (vastgesteld op 6% in Gedelegeerde Verordening 2015/35 van de Commissie, artikel 39).

Replicerende portefeuille uitzondering (art. 77(4))

Waar toekomstige kasstromen betrouwbaar kunnen worden gerepliceerd met financiële instrumenten met waarneembare marktwaarden, kunnen technische voorzieningen gelijk gesteld worden aan de marktwaarde van deze instrumenten zonder splitsing best-estimate/risicotoeslag. Deze uitzondering is beperkt: zowel betrouwbare replicatie als waarneembare marktwaarden zijn vereist.


Eigen vermogen en indeling (art. 87-99)

Basiseigen vermogen, accessoir eigen vermogen en het drietal-tranche geschiktheidssysteem

Structuur van eigen vermogen (art. 87-91)

Basiseigen vermogen (Artikel 88): (1) overschot van activa over passiva beide gewaardeerd onder artikel 75; en (2) ondergeschikte schulden. Accessoir eigen vermogen zijn posten die kunnen worden opgevraagd ter opvang van verliezen die niet basiseigen vermogen zijn - waaronder niet inbetaalde aandelen, kredietbrieven en garanties (Artikel 89). Deze vereisen voorafgaande goedkeuring door toezichthouders (Artikel 90). Overschotfondsen -- ingehouden winsten niet beschikbaar gesteld voor distributie -- worden geacht Tranche 1 te zijn waar zij aan de permanentiecriteria voldoen (Artikelen 91 en 96).

Tranche Sleutelkenmerken (art. 93-96) SCR geschiktheidslimiet (art. 98(1)) MCR geschiktheidslimiet (art. 98(2))
Tranche 1 Permanente beschikbaarheid; volledige ondergeschiktheid bij liquidatie; geen vaste kosten; geen prikkels tot aflossing. Meest verliesabsorberend categorie. Moet groter zijn dan 1/3 van totaal eligible eigen vermogen Moet groter zijn dan 1/2 van totaal eligible basiseigen vermogen
Tranche 2 Bezit grotendeels ondergeschiktheid maar niet noodzakelijk volledige permanentie. Vult de leemte boven Tranche 1 Balans na toepassing Tranche 1
Tranche 3 Posten die geen van beide criteria volledig vervullen. Uitgestelde belastingvorderingen zijn het voornaamste Tranche 3-item. Moet minder zijn dan 1/3 van totaal eligible eigen vermogen Niet geschikt voor MCR dekking

Solvabiliteitskapitaalvereiste (art. 100-127)

De 99,5% VaR centraal kapitaalvereiste: standaardformule en interne modellen

De SCR-kalibratie (art. 101(3))

De SCR komt overeen met de Value-at-Risk van het basiseigen vermogen van een verzekerings- of herverzekeringsbedrijf onderworpen aan een betrouwbaarheidsniveau van 99,5% over een periode van één jaar. Dit is het letterlijke vereiste van Artikel 101(3). Zoals Overweging 64 uitlegt, mag faillissement niet meer dan eenmaal per 200 gevallen voorkomen -- d.w.z., het bedrijf zou zijn verplichtingen over de komende 12 maanden met minstens 99,5% waarschijnlijkheid moeten kunnen nakomen. Alle bedrijven moeten te allen tijde eligible eigen vermogen aanhouden ter dekking van de SCR (Artikel 100). SCR niet-naleving triggert onmiddellijke melding en een herstelplan binnen twee maanden; herstel binnen zes maanden, verlengbaar tot negen maanden onder uitzonderlijke marktomstandigheden (Artikel 138).

Risico's die de SCR moet dekken (art. 101(4))

De SCR moet minimaal het volgende dekken:

  • Niet-leven verzekeringsrisico
  • Leven verzekeringsrisico
  • Gezondheidsverzekeringsrisico
  • Marktrisico
  • Kredietrisico (tegenpartij-wanbetalingsrisico)
  • Operationeel risico -- omvat juridisch risico maar sluit strategisch en reputatierisico uit
Standaardformulestructuur (art. 103-111)

Standaardformule SCR = Basis SCR + operationele risicokostenpost + aanpassing voor verliesabsorberingscapaciteit van technische voorzieningen en uitgestelde belastingen (Artikel 103). De Basis SCR (Artikel 104) groepeert vijf risicomodules met een correlatiekaart, elk gekalibreerd op 99,5% VaR één-jarig (Artikel 104(4)):

  • Niet-leven verzekeringsrisicomodule (Art. 105(2)): sub-modules voor premie- en reserverisico en catastroferisico.
  • Leven verzekeringsrisicomodule (Art. 105(3)): sub-modules voor sterfte, levenszekerheid, invaliditeit/morbiditeit, levensverzekeringkosten, herziening, lapse en leven-catastroferisico.
  • Gezondheidsverzekeringsrisicomodule (Art. 105(4)): behandelt kosten-, schadeclaims en epidemie/catastroferisico.
  • Marktrisico-module (Art. 105(5)): sub-modules voor rente, aandelen, eigendom, spread, valuta en marktrisico-concentraties.
  • Tegenpartij-wanbetalingsrisico-module (Art. 105(6)): behandelt herverzekeringingen, securitisaties, derivaten en tussenpersoneel-vorderingen.

Sleutel-kalibratieconstraints: de operationele risicokostenpost is beperkt tot 30% van de Basis SCR voor niet-leven bedrijf (Art. 107(3)); de aandeelsymmetrische aanpassing mag niet meer dan plus of min 10 procentpunten van de standaardpost afwijken (Art. 106(3)).

Bedrijven kunnen een onderdeel van standaardformuleparameters vervangen door bedrijfsspecifieke parameters afgeleid van hun eigen gegevens, onderworpen aan toezichtsgoedkeuring (Art. 104(7)).

Interne modellen (art. 112-127)

Volledige of gedeeltelijke interne modellen kunnen de standaardformule vervangen na toezichtsgoedkeuring (Artikel 112). Gedeeltelijke modellen kunnen een of meer risicomodules of sub-modules, of specifieke bedrijfsonderdelen dekken (Artikel 112(2)). Vijf goedkeuringsnormen moeten worden voldaan:

  • Gebruikstest (art. 120): Het model moet veel worden gebruikt in risicobeheer en besluitvorming en een belangrijke rol spelen in het bestuursorganisatiesysteem.
  • Statistische kwaliteitsnormen (art. 121): Methoden actuarieel en statistisch gezond; gegevens nauwkeurig, volledig en minstens jaarlijks bijgewerkt.
  • Kalibratienormen (art. 122): Resultaten equivalent aan de 99,5% VaR één-jarige maat; alternatieve maten alleen toegestaan waar resulterend kapitaal equivalente polishoudersbescherming biedt.
  • Validatienormen (art. 124): Regelmatige validatiecyclus waaronder back-testing, statistische testing en gevoeligheidsanalyse.
  • Documentatienormen (art. 125): Volledige documentatie van theorie, aannames en bekende beperkingen.

Na goedkeuring vereist terugkering naar de standaardformule behoorlijk gegronde omstandigheden en toezichtsgoedkeuring (Artikel 117). Een kapitaaltoeslag kan worden opgelegd waar het risicoprofiel van de standaardformule aanzienlijk afwijkt van aannames en interne modellering ongepast of in ontwikkeling is (Artikel 37).


Minimumkapitaalvereiste (art. 128-131)

De absolute vloer waaronder vergunning moet worden ingetrokken: de 85% VaR lineaire functie

Interventieschaal

De SCR en MCR vormen een tweetrappige interventieschaal. SCR niet-naleving veroorzaakt een herstelplan maar vereist niet onmiddellijk intrekking van vergunning. MCR niet-naleving is de absolute vloer: falen om eigen vermogen binnen drie maanden te herstellen leidt tot verplichte intrekking van vergunning (Artikel 144). MCR niet-naleving moet onmiddellijk worden gemeld; een kortetermijnfinanciëringregeling moet binnen één maand worden ingediend (Artikel 139).

MCR-kalibratie en berekening (art. 129)

De MCR wordt gekalibreerd op een Value-at-Risk van 85% betrouwbaarheid over één jaar -- een lagere drempel dan de SCR die het uiteindelijke interventiepunt weerspiegelt (Artikel 129(1)(c)). Deze wordt berekend als een eenvoudige, controleerbare lineaire functie van technische voorzieningen, geschreven premies, kapitaal-at-risk, uitgestelde belastingen en administratieve kosten (Artikel 129(2)). Deze moet driemaandelijks worden berekend (Artikel 129(4)).

MCR-corridor (art. 129(3)): De MCR mag niet onder 25% noch meer dan 45% van de SCR liggen. Deze corridor handhaaft de interventieschaal: de MCR kan nooit de SCR overschrijden, en de kloof ertussen kan niet trivialiteit klein worden.

MCR absolute vloeren (art. 129(1)(d))
  • Niet-leven verzekering (standaard): EUR 2.200.000
  • Niet-leven (aansprakelijkheid, krediet, borgklassen 10-15): EUR 3.200.000
  • Levensverzekering: EUR 3.200.000
  • Herverzeking: EUR 3.200.000
  • Captive herverzeking: EUR 1.000.000
  • Samengesteld (leven + niet-leven): som van respectieve vloeren

Voorzichtigheidsbeginsel voor beleggingen (art. 132-135)

Activabeheer: veiligheid, kwaliteit, liquiditeit en rendabiliteit -- geen verplichte allocaties

Artikel 132: de voorzichtigheidsstandaard

Alle activa moeten conform het voorzichtigheidsbeginsel worden beheerd (Artikel 132). De sleutelvereisten zijn:

  • Alleen in activa beleggen waarvan risico's op passende wijze kunnen worden geïdentificeerd, gemeten, gemonitord, beheerd, gecontroleerd en gerapporteerd.
  • Activa moeten veiligheid, kwaliteit, liquiditeit en rendabiliteit van de portefeuille als geheel waarborgen.
  • Activa ter dekking van technische voorzieningen moeten passend voor de aard en duur van de verplichtingen en in het belang van polishouders en begunstigden worden belegd.
  • Derivaten zijn alleen toegestaan ter vermindering van risico of faciliteit doelmatig portefeuillebeheer.
  • Ongereguleerde marktactiva moeten op voorzichtige niveaus worden gehouden; activa moeten passend gediversificeerd zijn.

Kritisch bepaalt Artikel 133 dat lidstaten bedrijven niet mogen verplichten in bepaalde categorieën activa te beleggen (geen verplichte activaallocatie) en niet voorafgaande goedkeuring of systematische melding van beleggingsbeslissingen kunnen eisen. Deze op beginselen gebaseerde benadering vervangen de prescriptieve activa-per-activa grenzen van Solvabiliteit I.


Pijler 2: Bestuursorganisatiesysteem (art. 41-50)

Vier verplichte governance-functies, fit-and-proper vereisten en de ORSA

De bestuursorganisatievereiste (art. 41)

Elke onderneming moet een doeltreffend bestuursorganisatiesysteem hebben dat voorziet in gezond en voorzichtig beheer van haar activiteiten (Artikel 41). Het systeem moet evenredig zijn aan de aard, omvang en complexiteit van de werkzaamheden van de onderneming. Het moet omvatten: adequate organisatiestructuur met duidelijke verantwoordelijkheidstoedeling; transparante besluitvormingsprocessen; schriftelijke beleidsregels voor risicobeheer, interne controle, interne audit en outsourcing jaarlijks herzien; en continuïteits- en noodplannen.

De raad van bestuur draagt uiteindelijke verantwoordelijkheid voor het bestuursorganisatiesysteem en voor voortdurende Solvabiliteit II-nalevingsgarantie.

Risicobeheersfunctie (art. 44)

Moet alle materiële risicocategorieën dekken: onderwriting en reservering, activapassiefbeheer, belegging (waaronder derivaten), liquiditeits- en concentratierisico, operationeel risico en herverzeking en andere risicobeperkingstechnieken. Voor interne modelgebruikers omvat de risicobeheersfunctie ook modelontwerp, implementatie, testen, documentatie en prestatiecontrole.

Compliancefunctie (art. 46)

Adviseert de raad van bestuur over naleving van toepasselijke wetten en voorschriften en beoordeelt de mogelijke gevolgen van wijzigingen in het juridische omgeving voor de werkzaamheden van de onderneming. Rapporteert bevindingen aan de raad van bestuur.

Interne auditfunctie (art. 47)

Evalueert de geschiktheid en doeltreffendheid van het interne controlesysteem en andere elementen van het bestuursorganisatiesysteem. Moet objectief en onafhankelijk zijn van alle operationele functies. Auditbevindingen en aanbevelingen rechtstreeks gerapporteerd aan de raad van bestuur. Deze functie kan niet met andere governance-functies worden gecombineerd (Overweging 32).

Actuariële functie (art. 48)

Coördineert de berekening van technische voorzieningen; waarborgt geschiktheid van methodologieën, onderliggende modellen en aannames; beoordeelt de toereikendheid en kwaliteit van gegevens; vergelijkt best estimates tegen ervaring; stelt raad van bestuur en toezichthouders in kennis van betrouwbaarheid en geschiktheid van de technische voorzieningenberekening; spreekt zich uit over het algemeen beleidsvoornemen en de geschiktheid van herverzekeringsinstellingen.

Meerdere bestuursorganisatiefuncties kunnen in kleinere bedrijven worden gecombineerd -- behalve de interne auditfunctie, welke te allen tijde onafhankelijk moet blijven (Overweging 32).

Fit and proper (art. 42)

Alle personen die daadwerkelijk de onderneming leiden of andere sleutelfuncties vervullen moeten te allen tijde: (a) beroepsmatig gekwalificeerd, deskundig en ervaren relatief ten opzichte van hun rol (fit); en (b) van goed reputatie en integriteit (proper). Dit zijn voortdurende vereisten: een persoon die ermee ophoudt deze te vervullen moet worden vervangen. Wijzigingen in sleutelposten moeten aan de toezichthouder worden gemeld.

Outsourcing (art. 49)

Bedrijven blijven volledig verantwoordelijk voor het vervullen van al hun verplichtingen bij outsourcing. Outsourcing van kritieke of belangrijke functies mag niet: kwaliteit van het bestuursorganisatiesysteem benadelen; operationeel risico verhogen; toezichtsmogelijkheden ondermijnen; voortdurende dienstverlening aan polishouders ondermijnen. Toezichthouders moeten vooraf in kennis gesteld worden van outsourcing van kritieke of belangrijke functies.


Beoordeling van Eigen Risico en Solvabiliteit (art. 45)

De prospectieve zelfbeoordeling van de onderneming: geen kapitaalvereiste, maar een strategisch governance-instrument

Wat de ORSA moet dekken

Als integraaldeel van het risicobeheerssysteem moet elke onderneming een eigen risico- en solvabiliteitsbeoordeling uitvoeren met betrekking tot drie elementen (Artikel 45(1)):

  • (a) Algehele solvabiliteitsbehoeften met betrekking tot haar specifieke risicoprofiel, goedgekeurde risicotolerantielimieten en bedrijfsstrategie -- de forward-looking beoordeling van het kapitaal dat de onderneming nodig heeft gegeven haar eigen risico's.
  • (b) Voortdurende naleving van SCR-, MCR- en technische voorzieningsvereisten -- hoe de onderneming gedurende haar planningshorizon solvent zal blijven.
  • (c) Mate van afwijking van het risicoprofiel van de onderneming van SCR-aannames -- welke standaardformule- of interne modelaannames weerspiegelen niet de werkelijke risico's van de onderneming, en waarom.

De ORSA moet minstens jaarlijks worden uitgevoerd en volgende elke aanzienlijke wijziging in risicoprofiel (Artikel 45(5)). Resultaten worden als onderdeel van toezichtsrapportage aan de toezichtsautoriteit gerapporteerd. Kritiek: de ORSA dient niet ter berekening van een kapitaalvereiste anders dan de SCR of MCR (Artikel 45(7)). Dit is een governance- en strategiemiddel, geen aanvullende kapitaalvloer.


Pijler 3: Transparantie en rapportage

De SFCR (openbare openbaarmaking) en RSR (toezichtsrapportage): de balans leesbaar maken

Solvabiliteits- en Financieel Toestandverslag (art. 51-56)

Elke onderneming moet jaarlijks een SFCR publiceren binnen twee weken van toezichtsgoedkeuring. De SFCR moet vijf secties bevatten (Artikel 51):

  • (a) Beschrijving van bedrijfsactiviteiten en prestaties.
  • (b) Bestuursorganisatiesysteem en beoordeling van de geschiktheid ervan.
  • (c) Risicoexpositie, concentratie, beperking en gevoeligheid per risicocategorie.
  • (d) Waarderings bases voor activa, technische voorzieningen en andere passiva met verklaring van materiële verschillen van financiële afschriften.
  • (e) Kapitaalbeheer: structuur en bedrag eigen vermogen; SCR- en MCR-bedragen; SCR-berekeningsmethode; aanzienlijke afwijkingen van standaardformule- of interne modelaannames; eventuele MCR niet-naleving of aanzienlijke SCR niet-naleving.

Toezichthouders kunnen niet-openbaarmaking toestaan waar informatie concurrenten ongerechtvaardiging voordeel geeft of onderworpen is aan vertrouwelijkheidsverplichting (Artikel 53), maar deze uitzondering kan niet op kapitaalbeheersopenbaarmaking van toepassing zijn (Artikel 53(4)). MCR inbreuk of aanzienlijke SCR inbreuk triggert aanvullende onmiddellijke openbare openbaarmaking (Artikel 54).

Regelmatige Toezichtsrapportage (art. 35)

Bedrijven moeten aan toezichthouders alle informatie indienen die nodig is voor toezicht: beoordelingen van het bestuursorganisatiesysteem, waarderingsprincipes en details van technische voorzieningen, risicoexpositie, risicobeheerssystemen en kapitaalstructuur. Rapportage vindt plaats op vooraf bepaalde periodes, bij vooraf bepaalde gebeurden of tijdens onderzoeken (Artikel 35(1)-(2)).

De RSR is niet openbaar beschikbaar (anders dan de SFCR) en kan commercieel gevoelige informatie bevatten. Het vormt de basis van het toezichtsherziening proces en stelt de toezichthouder in staat te bepalen of een kapitaaltoeslag onder Artikel 37 gerechtvaardigd is.

EIOPA verzamelt geaggregeerde gegevens van nationale toezichthouders en rapporteert jaarlijks aan het Europees Parlement, de Raad en de Commissie over toezichtsconvergentie en de toepassing van Solvabiliteit II (Artikel 52).


Structuur van de richtlijn: Titel per Titel

312 artikelen over 6 Titels: van vergunning tot liquidatie

Titel I -- Algemene regels voor opstarten en uitoefening (de voornaamste operationele Titel)

Hoofdstuk I (art. 1-13): Onderwerp, werkingsgebied, definities. Artikel 2 defineert werkingsgebied als alle directe leven en niet-leven verzekering en herverzeking bedrijven gevestigd in de EU. Artikel 3 sluit wettelijke socialezekerheidsstelsels uit. Artikel 4 sluit kleine bedrijven uit met bruto premieinkomsten onder EUR 5 miljoen, technische voorzieningen onder EUR 25 miljoen, geen aansprakelijkheid/krediet/borgactiviteiten en herverzeking onder EUR 0,5 miljoen of 10% van bruto premies -- maar alleen waar geen drempel drie opeenvolgende jaren is overschreden. Artikel 13 voorziet in 39 definities, waaronder kwalificatieholding (10% of meer van kapitaal of stemrechten).

Hoofdstuk II (art. 14-26): Opstarten van activiteiten. Vergunning is vereist voordat verzekerings- of herverzekeringactiviteiten kunnen beginnen (Artikel 14). Een enkele EU-vergunning dekt zowel vrijheid van vestiging als vrijheid om diensten over alle lidstaten te verlenen (Artikel 15). Vergunningvoorwaarden omvatten: beperking van doelstellingen; werkingsschema dat financiële gezondheid aantoont; eligible basiseigen vermogen minstens gelijk aan de absolute MCR-vloer; naaleving van bestuursorganisatie.

Hoofdstuk III (art. 27-39): Toezichtsautoriteiten. Primair toezichtsdoel: polishouder- en begunstigdebescherming (Art. 27). Thuislid-staat draagt exclusieve financiële toezichtsverantwoordelijkheid voor de gehele bedrijfstak (Art. 30). Algemene toezichtsmachten omvatten preventieve en corrigerende maatregelen, ter plaatse inspecties en informatieverzoeken die uitstrekken tot uitbestede dienstverleners (Art. 34). Kapitaaltoeslag-mogelijkheid (Art. 37) is een ultimo middel volgende het toezichtsherziening proces.

Hoofdstuk IV (art. 40-74): Voorwaarden voor bedrijfsvoering. De governance-pijler (art. 41-50), openbare openbaakmakingspijler (art. 51-56), kwalificatie-holdings (art. 57-63), beroepsgeheim en informatieuitwisseling (art. 64-71) en accountantsplichten (art. 72). Accountants moeten snel MCR/SCR niet-naleving en weiering jaarrekeningen te certificeren aan toezichthouders rapporteren.

Hoofdstukken VI-VIII (art. 75-177): Kwantitatieve vereisten en grensoverschrijdende bedrijfsvoering. De hierboven behandelde Pijler 1 kern. Hoofdstuk VII (art. 136-144) behandelt de interventieschaal voor bedrijven in moeilijkheden. Hoofdstuk VIII (art. 145-177) behandelt vrijheid van vestiging via filialen (driemandensduidingsperiode) en vrijheid diensten aan te bieden (eenmaandsmelding). Filialen van derde-landen moeten activa aanhouden gelijk aan minstens de helft van de absolute MCR-vloer en één-kwart als zekerheid deponeren (Art. 162).

Titel II -- Bijzondere bepalingen voor verzekering en herverzekering (art. 178-211)

Rome I van toepassing op verzekeringsovereenkomsten (Art. 178). Lidstaten mogen niet voorafgaande goedkeuring of systematische melding van polisvoorwaarden of premieschalen verlangen (art. 181-182), hoewel levensondernemingen verplicht kunnen worden actuariële fundamenten ter naleving-controle mee te delen. Levensverzekeringspolishouders moeten voorcontractuele informatie over voordelen, voorwaarden, opties en unitbinding ontvangen; een 14-30-daagse heroverweging geldt voor individuele levensverzekeringen (Art. 186).

Niet-leven specifieke bepalingen dekken gemeenschapsco-verzekering voor grote risico's (art. 190-196), toeristenhulp als klasse 18 (Art. 197), rechtsbijstandverzekering (art. 198-205 -- onafhankelijk schadeclaimbeheer en vrije advocaatkeuze gegarandeerd) en gezondheid als alternatief voor maatschappelijke zekerheid (Art. 206). Voertuigen met bijzondere doeleinden vereisen voorafgaande toezichtsgoedkeuring (Art. 211).

Titel IV -- Sanering en liquidatie (art. 267-296)

Alleen competente autoriteiten van de thuislid-staat kunnen saneringsbeslissingen nemen of liquidatieprocedures openen (art. 269, 273). Beide worden automatisch erkend en effectief in heel de EU zonder formaliteiten. Verzekeringsclaims hebben voorrang boven andere vorderingen bij liquidatie (Art. 275). Toezichthouders van alle andere lidstaten moeten dringend in kennis gesteld worden van saneringsbeslissingen. De Titel bouwt voort op het wederzijdse erkenningsprincipe ingesteld door Dir. 2001/17/EG, welke Solvabiliteit II herschikt.


Titel III: Groeptoezicht (art. 212-266)

Groepsolvabiliteit, het college van toezichthouders en de groeptoezichthouder

Werkingsgebied en groepsolvabiliteit

Groeptoezicht onder Titel III is aanvullend op solo-toezicht -- het vervangt het niet (Artikel 213). Deelnemende bedrijven in een verzekerings- of herverzekeringgroep moeten waarborgen dat eligible eigen vermogen binnen de groep te allen tijde minstens gelijk is aan de groep SCR (Artikel 218(1)). De groep SCR moet minstens jaarlijks worden berekend; voortdurende controle is vereist.

Twee berekeningsmethoden zijn beschikbaar:

  • Methode 1 (standaard, art. 230-232): Boekhoudkundige consolidatie. De groep SCR wordt berekend op basis van geconsolideerde jaarrekening. De geconsolideerde groep SCR moet minstens gelijk zijn aan de som van individuele MCR's -- deze kan niet lager zijn dan de worst-case vloer.
  • Methode 2 (alternatief, art. 233-234): Aftrekking en aggregatie. De groep SCR is de som van individuele SCR's op evenredige aandelen. Gebruikt waar Methode 1 niet passend is.

Dubbeltelling van eigen vermogen over groepsentiteiten is verboden (art. 222-223). Reciprocale financiering -- intra-groep creatie van eigen vermogen -- is uitgesloten.

Groeptoezichthouder (art. 247)

Een toezichthouder wordt aangewezen van de toezichthouders van de betrokken lidstaten. Selectie is gebaseerd op de locatie van de EU ultieme moederonderneming (of, voor groepen niet geleid door een verzekering, de entiteit met het grootste balanstotaal). De groeptoezichthouder coördineert toezichtsactiviteit, voorzit het college en leidt op groepsolvabiliteits-evaluaties en groepsinterne modelgoedkeuringen.

College van toezichthouders (art. 248)

Een college van toezichthouders moet voor elke verzekeringsgroep worden ingesteld, voorgezeten door de groeptoezichthouder. Het lidmaatschap omvat toezichthouders van alle lidstaten waar dochteronderneming-hoofdkantoren gelegen zijn. Toezichthouders van belangrijke filialen kunnen met beperkte rollen deelnemen. Het college bevordert samenwerking, informatieuitwisseling, raadpleging en convergentie van toezichtsbeslissingen. Meningsverschillen tussen college-leden kunnen ter binding bemiddeling naar EIOPA verwezen worden.

Equivalentie derde-landen (art. 260-264)

Waar een groep geleid wordt door een derde-landsmoeder, verifiëren toezichthouders of het groeptoezicht van het derde-land equivalent is aan Titel III. De Commissie kan formeel equivalentie beoordelen. Waar equivalent, vertrouwen toezichthouders op het derde-land regime. Waar niet equivalent, is artikel 218-258 mutatis mutandis van toepassing -- d.w.z., het EU groeptoezicht kader wordt toegepast alsof de EU toezichthouder de groeptoezichthouder was.

Equivalentiebesluiten zijn vastgesteld voor Zwitserland, Bermuda, Japan en diverse andere rechtsgebieden, waardoor wezenlijke afzien op die regimes voor groepen daar gevestigd mogelijk wordt.


Kerndefinities (Art. 13)

Artikel 13 bevat 39 definities; de operationeel meest significante zijn hieronder weergegeven

SCR
Solvabiliteitsmarge (Solvency Capital Requirement). De voornaamste kapitaalstandaard: de Value-at-Risk van basale eigen vermogensmiddelen op een betrouwbaarheidsniveau van 99,5% over een jaar (Art. 101(3)). Basisvermogen moet deze te allen tijde dekken.
MCR
Minimale Solvabiliteitsmarge (Minimum Capital Requirement). De absolute ondergrens: een eenvoudige lineaire functie gekalibreerd op 85% VaR over een jaar (Art. 129). Moet tussen 25% en 45% van de SCR blijven. Schending leidt tot verplichte intrekking van toestemming indien niet binnen drie maanden hersteld.
ORSA
Eigen Beoordeling van Solvabiliteitsrisico's (Own Risk and Solvency Assessment, Art. 45). De prospectieve beoordeling van het verzekeringsonderneming zelf van haar solvabiliteitsbehoefte, voortdurende naleving, en afwijking van risicoprofiel ten opzichte van SCR-aannames. Geen kapitaalvereiste; een governance- en strategieinstrument.
SFCR
Solvabiliteits- en Financiële Toestandrapport (Solvency and Financial Condition Report, Art. 51-56). De verplichte jaarlijkse openbare openbaring omvattende bedrijfsresultaten, governance, risicoprofiel, waardering, en kapitaalbeheer inclusief SCR- en MCR-bedragen.
Beste schatting
Art. 77(2). Het waarschijnlijkheidsgewogen gemiddelde van toekomstige kasstromen, verdisconteerd tegen de risicovrije rentetermijnstructuur. Bruto van herverzekering; berekend netto van herverzekering alleen na afzonderlijke aanpassingen voor tegenpartijkredietrisico.
Risicoverschillen
Art. 77(3). De Kapitaalkostencomponent van technische voorzieningen: de kosten van het houden van basisvermogensmiddelen gelijk aan de SCR benodigd ter ondersteuning van verplichtingen over hun levensduur. CoC-tarief vastgesteld op 6% onder Gedelegeerde Verordening 2015/35.
Basisvermogensmiddelen
Art. 88. Het overschot van activa boven passiva (beide tegen marktconsistente waarden onder Art. 75) plus ondergeschikte verplichtingen. Het uitgangspunt voor het eigenvermogensgestelde framework.
Gekwalificeerde deelneming
Art. 13(21). Een directe of indirecte deelneming in een onderneming vertegenwoordigende 10% of meer van het kapitaal of stemrechten, of die het mogelijk maakt een significante invloed uit te oefenen op het beheer. Verwerving op 20%, 30%, en 50% drempels vereist toezichtkennisgeving.
EIOPA
Europese Autoriteit voor verzekeringsbedrijven en bedrijfspensioenvoorzieningen. De toezichthouder op niveau 3 ingesteld bij Verordening 1094/2010, vervanging van CEIOPS. Geeft bindende regelgeving en technische uitvoeringsstandaarden onder Solvabiliteit II uit; voorziet college van toezichthouders; rapporteert jaarlijks aan EU-instellingen.
Thuislidstaat
Art. 13(8). De lidstaat waarin de geregistreerde zetel van de onderneming is gelegen. De thuislidstaat draagt exclusieve verantwoordelijkheid voor financieel toezicht op de gehele bedrijfsuitoefening van de onderneming, inclusief grensoverschrijdende vestigingen en diensten (Art. 30).
Voorzichtigheidsbeginsel
Art. 132. De beleggingsstandaard: activa waarvan de risico's niet correct kunnen worden vastgesteld, gemeten, gemonitord, beheerd, gecontroleerd, en gerapporteerd, mogen niet worden gehouden. Activa ter dekking van technische voorzieningen moeten aansluiten op de aard en duur van verplichtingen.
Omnibus II
Richtlijn 2014/51/EU. De voornaamste wijziging na 2009: verlengde omzettingstermijn tot 31 maart 2015; stelde toepastingsdatum in als 1 januari 2016; introduceerde maatregelen voor langetermijngaranties (matching adjustment, volatility adjustment, overgangsmaatregelen voor risicovrije rentetarieven en technische voorzieningen).

Kernbepalingen in een oogopslag

De meest operationeel kritieke artikelverwijzingen

Onderwerp Artikelen Kerninhoud
SCR-kalibratie Art. 101(3) 99,5% Value-at-Risk over een jaar. Ruïne niet meer dan eenmaal in 200 jaar.
MCR-kalibratie Art. 129(1)(c) 85% Value-at-Risk over een jaar. Eenvoudige lineaire functie.
MCR-bandbreedte Art. 129(3) MCR moet minstens 25% en hooguit 45% van de SCR bedragen.
Technische voorzieningen Art. 77 Beste schatting + risicoverschillen; marktconsistent; bruto van herverzekering.
Laag Tier 1 (SCR) Art. 98(1)(a) Tier 1 geschikt eigen vermogen moet meer dan een derde van totaal geschikt eigen vermogen ter dekking van SCR overschrijden.
Plafond Tier 3 (SCR) Art. 98(1)(b) Tier 3 eigen vermogen moet minder dan een derde van totaal geschikt eigen vermogen ter dekking van SCR bedragen.
Laag Tier 1 (MCR) Art. 98(2) Tier 1 geschikt basisvermogen moet meer dan de helft van de MCR overschrijden.
Symmetrische aanpassingen aandelen Art. 106(3) Afwijking van standaard aandelenkosten begrensd tot plus of min 10 percentage punten.
OpRisk-plafond Art. 107(3) Operationeel risicokapitaalvereiste mag niet meer dan 30% van de basale SCR voor niet-leven bedrijf overschrijden.
SCR-herstelperiode Art. 138(3)-(4) Zes maanden om te herstellen, verlengbaar naar negen maanden onder uitzonderlijke marktomstandigheden.
MCR-herstelperiode Art. 139(2) Drie maanden. Falen leidt tot verplichte intrekking van toestemming (Art. 144).
Uitsluiting kleine onderneming Art. 4 Brutopremie-inkomsten onder EUR 5 miljoen en technische voorzieningen onder EUR 25 miljoen (beide voorwaarden moeten gelden; overschreden gedurende drie opeenvolgende jaren = van toepassing vanaf vierde jaar).
ORSA Art. 45 Prospectief; bestrijkt solvabiliteitsbehoefte, voortdurende naleving, en afwijking van risicoprofiel. Geen kapitaalvereiste. Jaarlijks minimaal.
Groepstoezichthouder Art. 247 Eén aangewezen toezichthouder voor de groep; voorzitter van het college van toezichthouders.
Groepsolvabiliteit -- Methode 1 Art. 230-232 Boekhoudkundige consolidatie; geconsolideerde groeps-SCR minstens gelijk aan som van soloMCRs.
Voorzichtigheidsbeginsel Art. 132-133 Alle activa; geen verplichte allocatie; geen voorafgaande goedkeuring nodig; derivaten alleen ter vermindering van risico of voor efficiënt portefeuillebeheer.
Toezicht thuisland Art. 30 Exclusieve financiële toezichtverantwoordelijkheid voor gehele bedrijfsuitoefening inclusief grensoverschrijdend.
Intrekking voorgangers Art. 310 13 voorgaande richtlijnen ingetrokken per 1 november 2012.

Wetgevingstijdlijn

Van Solvabiliteit I-mozaïek naar op risico gebaseerd framework van toepassing vanaf 1 januari 2016

1973-2005
Solvabiliteit I-era: nationale minimumharmonisatierichtlijnen bepalen EU-voorzorgsmaatregelen voor verzekeraars. Kapitaalvereisten gebruiken vaste factoren toegepast op premies en schadereserves, zonder directe koppeling aan werkelijk risicoprofiel. Het mozaïek omvat Richtlijn 73/239 (Eerste Niet-Leven), Richtlijn 2002/83 (Levensverzekering), Richtlijn 2005/68 (Herverzekering), en negen anderen.
2001-2009
Solvabiliteit II-project wordt ontwikkeld onder het Lamfalussy-vier-niveauproces. CEIOPS voert Kwantitatieve Impact Studies (QIS1 tot QIS5) uit om het framework te kalibreren, betrekking hebbende op honderden ondernemingen in alle lidstaten.
25 november 2009
Richtlijn 2009/138/EG aangenomen door het Europees Parlement en de Raad. Gepubliceerd in PB L 335, 17.12.2009, p. 1. Oorspronkelijke omzettingstermijn: 31 oktober 2012.
16 april 2014
Richtlijn 2014/51/EU (Omnibus II) wijzigt Solvabiliteit II. Omzettingstermijn verlengd tot 31 maart 2015; toepastingsdatum vastgesteld op 1 januari 2016; langetermijngarantiedossier ingevoerd (matching adjustment, volatility adjustment, overgangsmaatregelen); EIOPA formeel ingebed als toezichthouder op niveau 3 bindende technische standaarden uitgevend.
31 maart 2015
EU-omzettingstermijn. Alle 27 lidstaten hebben omzettingsmaatregelen ter kennisgeving gebracht aan de Commissie. Zie de interactieve kaart in het Transponeeringsgedeelte hieronder.
1 januari 2016
Solvabiliteit II treedt in volledige toepassing. Volledige SCR-, MCR-, SFCR-, ORSA- en groepstoezichtvereisten gaan in. Voorgaande richtlijnen waren formeel ingetrokken per 1 november 2012 (Art. 310), met overgangsregelingen overbruggend het gat.
2021-2022
Solvabiliteit II 2020-herziening: Commissie publiceert wetgevingsvoorstel COM(2021)581 naar aanleiding van technisch advies van EIOPA. Aandachtsvelden: langetermijngarantiemaatregelen, evenredigheid, macro-prudentiële instrumenten, en rapportage vereenvoudiging.
2025
Richtlijn (EU) 2025/2 (Solvabiliteit II-herzieningsrichtlijn) gepubliceerd, wijzigende het 2009-framework. Kernwijzigingen betreffen herziene langetermijngarantiemaatregelen, verbeteringen evenredigheid, macro-prudentiële instrumenten, en duurzaamheidsrisicobepalingen.

Omzetting

Hoe de lidstaten het hebben omgezet

Een richtlijn is niet direct van toepassing: elke lidstaat moet deze in zijn eigen nationale wetgeving invoeren vóór een omzettingstermijn. Voor Solvabiliteit II (Richtlijn 2009/138/EG) was de EU-omzettingstermijn 2015-03-31. De kaart toont, voor elke lidstaat, de voornaamste nationale maatregel die zij ter kennisgeving aan de Commissie heeft gebracht en haar datum. 27 van 27 lidstaten hebben maatregelen ter kennisgeving gebracht die hier zijn ontleed; de volledige, gezaghebbende lijst van nationale omzettingsmaatregelen voor elke lidstaat bevindt zich op EUR-Lex (Nationale omzettingsmaatregelen).

Klik op een lidstaatmarkering voor de omgezette nationale wet en haar publicatiedatum. Bron: EUR-Lex Nationale Implementeringsmaatregelen, opgehaald mei 2026. Waar een markering "Ter kennisgeving gebracht via EUR-Lex" aangeeft, raadpleeg de EUR-Lex-link hierboven voor de maatregelen van dat land.


Woordenlijst

Technische termen uit het Solvabiliteit II-framework verklaard

VaR (Value-at-Risk)
Value-at-Risk. Het maximale verlies dat niet zal worden overschreden met een gegeven waarschijnlijkheid (betrouwbaarheidsniveau) over een vastgestelde periode. Onder Solvabiliteit II is de SCR vastgesteld op 99,5% VaR over een jaar: het eigen-vermogensverlies dat optreedt met hooguit 0,5% waarschijnlijkheid in de komende 12 maanden.
Technische voorzieningen
De marktconsistente waarde van verzekeringsverplichtingen: beste schatting plus risicoverschillen (Art. 77). De centrale balanspost voor verplichtingen onder Solvabiliteit II. Moet de huidige overdrachtswaarde van verplichtingen weerspiegelen, niet historische premieberekeningen.
Kapitaalkosten (CoC)
Het tarief gebruikt om risicoverschillen in technische voorzieningen te berekenen. Vertegenwoordigt de bijkomende rendement boven de risicovrije rente die een koper zou eisen voor het houden van de SCR-niveau eigen vermogensmiddelen nodig om de portefeuille af te wikkelen. Vastgesteld op 6% onder Gedelegeerde Verordening 2015/35 van de Commissie, Artikel 39.
Basis-SCR (BSCR)
Het geheel van de vijf standaardformulerisicomodules -- risico van niet-levenverzekeringsactiviteiten, risico van levenverzekeringsactiviteiten, risico van gezondheidsverzekeringsactiviteiten, marktrisico, en tegenpartijkredietrisico -- gebruikmakend van een correlatiematrix. Het operationeel risicokapitaalvereiste en aanpassing voor verliesabsorptiecapaciteit worden aan de BSCR toegevoegd om de algehele SCR te geven (Art. 103).
Matching adjustment
Een Omnibus II LTG-maatregel: stelt levensverzekeraars met gematched portefeuilles van vaste-inkomstactiva en voorspelbare verplichtingen in staat de risicovrije rente omhoog te stellen door het gedeelte van de kredietspreiding op de activa dat de liquideitemspremie van de onderneming weerspiegelt. Vereist toezichtsgoedkeuring en strikte matching voorwaarden voor activa-passiva.
Volatility adjustment
Een tweede Omnibus II LTG-maatregel: een land- of valutaspecifieke aanpassing van de risicovrije rentetermijnstructuur, afgeleid van de spreiding van activa ter dekking van technische voorzieningen in de relevante markt, om kunstmatige volatiliteit door kortetermijnspreidingsbewegingen te dempen.
Herverzekeringsmaatschappij in eigendom
Een herverzekeringsonderneming eigendom van een niet-financiële onderneming (de moedermaatschappij), welker doel het verstrekken van herverzekeringsdekkking uitsluitend voor risico's van de groep of van de moedermaatschappij is. Onderworpen aan een lager MCR-absoluut floor van EUR 1.000.000 (Art. 129(1)(d)).
Samengestelde onderneming
Een onderneming gemachtigd zowel leven- als niet-levenverzekeringsactiviteiten uit te oefenen (Art. 73). Samengestelde ondernemingen zijn grotendeels verboden onder Solvabiliteit II; grandfathering is van toepassing alleen voor ondernemingen actief op bepaalde toetredingsdatums. Waar toegestaan, moeten beide activiteiten afzonderlijk worden beheerd en aparte financieringsstructuur hebben op MCR-niveau (Art. 74).
College van toezichthouders
Een permanente coördinatiestructuur ingesteld voor elke verzekeringsgroep (Art. 248), voorgezeten door de groepstoezichthouder. Bevordert toezichtsamenbinding, gezamenlijke beoordelingen, en convergentie van toezichtsbeslissingen. EIOPA neemt deel als waarnemer en kan bindende geschillen tussen leden mediation bieden.
Speciaal Doelvoertuig (SPV)
Een entiteit die risico's van verzekeringsondernemingen aanneemt via herverzekering of andere mechanismen, en haar blootstelling volledig financiert via schuldemissie, kredietbrieven, of andere financiering. Moet voorafgaande toezichtsgoedkeuring ontvangen (Art. 211). Securitisering van verzekeringsrisico (verzekeringsgerelateerde waardepapieren / catastrofebonds) gebruikt SPVs onder Solvabiliteit II.
Voorzorgsreserves
Geaccumuleerde winsten niet beschikbaar gesteld voor distributie (Art. 91 en 96). Behandeld als Tier 1 eigen vermogen waar zij aan de permanentie- en ondergeschiktheidscriteria voldoen. Gebruikelijk bij wederzijdse verzekeraars en winstdelingslevensfondsen waar polishouders een voordeel hebben in geaccumuleerde reserves.
Verliesabsorptiecapaciteit (LAC)
De aanpassing onder Art. 108 waarmee de SCR mag worden verlaagd om het potentieel voor toekomstige discretionaire voordelen (bv. reduceringen van winstdeelname) en uitgestelde belastingverplichtingen ter absorptie van verliezen onder stress weer te spiegelen, verlagende het eigen vermogen benodigd ter dekking van de netto SCR-last.

Officiële bronnen

Primaire documentatie voor Richtlijn 2009/138/EG



Verken Solvabiliteit II met Brubru

Zes instrumenten om EU-verzekeringen en voorzorgsregelgeving te analyseren, volgen, en mee te werken

Brubru Chat
Stel vragen over de drie-pijlerarchitectuur, SCR-kalibratie, eigen vermogenstiering, ORSA-eisen, SFCR-openbaaringsverplichtingen, groepstoezichtsprocedures, of de Omnibus II langetermijngarantiemaatregelen. Antwoorden gebaseerd op de officiële EUR-Lex tekst en EIOPA technische standaarden.
Open Chat
Amendator
Laad Richtlijn 2009/138/EG of Gedelegeerde Verordening 2015/35 van de Commissie in de Amendator en ontwerp wijzigingstekst rechtstreeks tegen de officiële EUR-Lex tekst. Ideaal voor verzekeringsadvocaten, toezichthouders, en industrieverenigingen werkend aan implementatie van de Solvabiliteit II 2020 herziening.
Open Amendator
Mijn EU Bubble
Volg de Solvabiliteit II 2020 herziening, monitor EIOPA regelgevingstechnische standaarden raadplegingen, EP ECON commissieontwikkelingen, Raad financiële diensten werkgroepvoortgang, en DG FISMA publicaties in real-time.
Open Mijn EU Bubble
EU Law Comply
Voer een naleving-gapanalyse uit tegen Solvabiliteit II-verplichtingen: SCR- en MCR-dekking, naleving eigen vermogenstiering, systeemgover nanceeisen, ORSA-procestoereikendheid, SFCR-openbaaringsvolledigheid, en geschiktverklaringskennisgeving verplichtingen.
Open EU Law Comply
Tenderator
Vind aanbestedingskansen van de EU met betrekking tot nationale toezichtsautoriteit IT-systemen, Solvabiliteit II rapportage- en gegevensplatforms, actuariële modelleringsservices, interne modelvalidatie, en EIOPA technische bijstandprojecten over EU-lidstaten.
Open Tenderator
Brubru API
Programmatische toegang tot EU-wetgevingsgegevens, proceduretracking, en instellingskalendergebeurtenissen. Bouw Solvabiliteit II SCR-monitoring, SFCR-publicatietracking, EIOPA technische standaarden wijzigingswaarschuwingen, en groepstoezichtscollegiale activiteitworkflows boven op Brubru's v1 REST API.
Bekijk API-documentatie

Krijg het volledige Brubru-platform

14-daagse gratis proefperiode. Geen kaartgegevens nodig.

Start gratis proefperiode