Brubru
Informació sobre política de la UE
Prova Brubru gratuïtament
EU Canon / Assegurança i Finances de la UE

Solvència II: el marc prudencial de la UE per a assegurances

La Directiva 2009/138/CE és el manual prudencial basat en riscos per a assegurances i reassegurances de la UE. Una refosa de 14 directives anteriors, va introduir una arquitectura de tres pilars: requisits de capital quantitatius ancorats a un Valor-en-Risc del 99,5%, un pilar de govern i supervisió que inclou l'ORSA, i un pilar de transparència basat en l'SFCR i els informes de supervisió.

Adoptada 25 de novembre de 2009 DO L 335, 17.12.2009 CELEX 32009L0138 Arts 53(1) i 62 TFUE Aplicada 1 de gener de 2016
Documents d'assegurança, documents de pòlisses i dades financeres que representen el marc prudencial de Solvència II per a asseguradores de la UE
Fotografia: Karolina Grabowska via Pexels | Solvència II va reemplaçar 14 directives més antigues amb un manual prudencial únic basat en riscos
312
Articles, 6 Títols
Títol I normes generals; Títol II disposicions específiques; Títol III supervisió de grup; Títol IV reorganització i liquidació; Títol V altres disposicions; Títol VI transitòries i finals. Plus 7 Annexes que cobreixen classes d'assegurança, estructura de fórmula estàndard i directives derogades.
99,5%
Confiança VaR: SCR
Art 101(3): el Requisit de Capital de Solvència està calibrat al Valor-en-Risc dels fons propis bàsics amb un nivell de confiança del 99,5% sobre un any. De manera equivalent, la ruïna hauria de produir-se no més d'una vegada cada 200 anys (Considerant 64).
14
Directives refoses
Art 310 deroga 13 directives que entraran en vigor l'1 de novembre de 2012, incloses Dir 73/239, 88/357, 92/49, 2002/83 i 2005/68. Juntament amb Dir 64/225 sobre llibertat d'establiment de reassegurança, la refosa reemplaça 14 instruments que abasten 45 anys de dret de les assegurances de la UE.
3
Pilars
Pilar 1 (quantitatiu: SCR, MCR, disposicions tècniques, fons propis, inversions); Pilar 2 (govern: ORSA, adequat i apropiat, sistema de govern, revisió supervisora); Pilar 3 (transparència: informe públic SFCR i notificació de supervisió RSR).

Visió general

El marc prudencial basat en riscos que va reemplaçar 14 directives anteriors

De Solvència I a Solvència II

Solvència II va reemplaçar un mosaic de régims supervisors nacionals d'assegurança i directives de la UE d'harmonització mínima que dataven de 1973. El sistema més antic, anomenat informalment Solvència I, es basava en càrrecs de capital fixos sense relació directa amb el perfil de risc real d'una empresa. Els ingressos de primes i les reserves de sinistres s'utilitzaven com a substituts simples del capital requerit. A mitjan dels anys 2000, aquest sistema era àmpliament reconegut com inadequat per capturar els riscos dels grups moderns d'assegurança que es dediquen a la gestió actiu-passiu complexa, ús de derivats i reassegurança transfronterera.

El projecte de Solvència II, llançat sota el procés de Lamfalussy, es va basar en el marc Basel II/III utilitzat en banca i en els treballs de l'Associació Internacional de Supervisors d'Assegurances. La seva innovació central és una valoració econòmica, mark-to-market, de tot el balanç -- actius i passius -- i un Requisit de Capital de Solvència calibrat segons el risc. La directiva va ser adoptada el 25 de novembre de 2009 i publicada en DO L 335 el 17 de desembre de 2009.

Base legal i objectius

La directiva es basa en els articles 47(2) i 55 del Tractat CE (ara articles 53(1) i 62 TFUE), les disposicions del mercat interior relatives a la presa i l'execució d'activitats autònomes. Va ser adoptada mitjançant el procediment de codecisió. L'objectiu principal establert, definit a l'article 27, és la protecció dels assegurats i beneficiaris. L'estabilitat financera i els mercats justos són objectius secundaris i no poden passar per sobre de la protecció dels assegurats (article 28). Aquesta jerarquia s'applica a tot el marc supervisori: un supervisor pot justificar la inacció pels motius d'estabilitat financera si la protecció dels assegurats requereix intervenció.

Òmnibus II (Directiva 2014/51/UE) va modificar posteriorment Solvència II, més importantment introduint un paquet de garanties a llarg termini, ampliant el termini de transposició fins al 31 de març de 2015 i establint el 1 de gener de 2016 com a data d'aplicació. Una revisió més important (Revisió de Solvència II 2020) va conduir a la Directiva 2025/2 que modifica diverses disposicions incloent les mesures de garanties a llarg termini i el marc de proporcionalitat.

L'arquitectura de tres pilars

Solvència II està estructurada al voltant de tres pilars interdependents que junts formen un sistema supervisori integral:

  • Pilar 1 cobreix requisits financers quantitatius: valoració consistent amb el mercat de les disposicions tècniques, un règim de fons propis de tiers, el Requisit de Capital de Solvència (SCR) calibrat al Valor-en-Risc del 99,5% sobre un any, el Requisit Mínim de Capital (MCR) com a pis absolut d'intervenció, i el principi d'inversió prudent.
  • Pilar 2 cobreix requisits qualitatiu de govern i supervisió: el sistema obligatori de govern incloent quatre funcions clau, l'Avaluació de Riscos Pròpia i Solvència (ORSA), requisits adequats i apropiat pels responsables de funcions clau, el procés de revisió supervisora i la capacitat de sobre-capital.
  • Pilar 3 cobreix la transparència pública i supervisora: l'Informe Anual de Solvència i Situació Financera (SFCR) i l'Informe Supervisori Regular (RSR) que cobreixen govern, valoració, riscos, gestió de riscos i estructura de capital.

Què reacciona

Article 310 i Considerant 1: els 14 instruments predecessors derogats l'1 de novembre de 2012

Una refosa, no una codificació nova

Solvència II és formalment una refosa, significat que incorpora tant la codificació de textos predecessors com disposicions substantivament noves en un únic instrument. L'article 310 deroga 13 instruments amb efecte a partir de l'1 de novembre de 2012. El marc de l'usuari de les 14 directives refoses inclou la Directiva 64/225/CEE sobre llibertat d'establiment en reassegurança. Els 14 instruments predecessors eren:

1
Directiva del Consell 64/225/CEE
Reassegurança: llibertat d'establiment i llibertat de prestació de serveis. L'instrument fundacional per a l'activitat de reassegurança a nivell de la UE.
2
Primera Directiva no-vida 73/239/CEE
Presa i execució de l'assegurança no-vida. L'harmonització fonamental per a negoci no-vida incloent les 18 classes d'assegurança en la qual es va convertir l'Annex I.
3
Directiva del Consell 73/240/CEE
Supressió de restriccions sobre la llibertat d'establiment en assegurança no-vida.
4
Directiva del Consell 78/473/CEE
Co-assegurança comunitària: coordinació de l'accés als acords de co-assegurança per a grans riscos entre Estats membres.
5
Segona Directiva no-vida 88/357/CEE
Llibertat de prestació de serveis en assegurança no-vida: el mercat únic per a pòlisses no-vida transfrontereres.
6
Tercera Directiva no-vida 92/49/CEE
Completació del mercat únic no-vida: una autorització única vàlida a tota la UE, el principi de supervisió per l'estat membre d'origen i la supressió de l'aprovació prèvia de les condicions de pòlissa.
7
Directiva 98/78/CE
Supervisió suplementària de grups d'assegurança: el precursor de la supervisió de grup integral Títol III de Solvència II.
8
Directiva d'assegurança de vida 2002/83/CE
El marc consolidat del mercat únic per a assegurança de vida: autorització, requisits prudencials, informació als assegurats, llibertat de serveis per a negoci de vida.
9
Directiva de reassegurança 2005/68/CE
La primera directiva específicament dedicada a la reassegurança: autorització única, principi de supervisió per l'estat membre d'origen i introducció d'un marc per a vehicles de propòsit especial.
10
Directiva de reorganització i liquidació 2001/17/CE
Reconeixement mutu de procediments de reorganització i liquidació de l'estat membre d'origen a tota la UE: el predecessor del Títol IV de Solvència II.
11-14
Altres instruments derogats
Dir 73/240, 76/580, 84/641 (assistència turística), 87/344 (despeses legals): completant la consolidació de instruments de nítxol no-vida i sectorials en el marc unificat de Solvència II.

Pilar 1: Requisits quantitatius

El balanç econòmic, fons propis, SCR, MCR i el principi d'inversió prudent

El balanç econòmic (Article 75)

Tot el marc quantitatiu de Solvència II es basa en un balanç econòmic consistent amb el mercat. Els actius es mesuren per la quantitat per la qual podrien ser intercanviats entre les parts coneixedores disposades en una transacció a distància -- essencialment valor just. Els passius es mesuren per la quantitat per la qual podrien ser transferits o liquidats entre les parts coneixedores disposades, sense ajust per la pròpia posició creditícia. Els fons propis són el residual dels actius consistent amb el mercat sobre els passius consistent amb el mercat, i l'SCR protegeix aquest residual contra pèrdues inesperades sobre un horitzó d'un any.


Disposicions tècniques (Arts 76-86)

Millor estimació més marge de risc: el valor consistent amb el mercat de les obligacions d'assegurança

El requisit fonamental (Art 76)

Les disposicions tècniques representen la quantitat actual que una empresa hauria de pagar per transferir les seves obligacions d'assegurança i reassegurança a una altra empresa en una transacció a distància immediatament (article 76(2)). Han de ser consistent amb el mercat i es calculen com la suma d'una millor estimació i un marge de risc (article 77(1)).

Millor estimació (Art 77(2))

La mitjana ponderada per probabilitat dels fluxos de caixa futurs, tenint en compte el valor del temps del diner utilitzant l'estructura de la taxa d'interès sense risc pertinent. Es calcula net de reassegurança: els imports recuperables dels contractes de reassegurança i dels vehicles de propòsit especial es calculen separadament i s'ajusten per pèrdues esperades degudes a l'incompliment de la contrapart (article 81). La segmentació per grups de riscos homogenis i línies de negoci és obligatòria (article 80).

Marge de risc (Art 77(3) i (5))

L'enfocament del Cost del Capital (CoC): el cost de proporcionar fons propis elegibles igual al SCR necessari per suportar les obligacions d'assegurança i reassegurança durant la seva vida. La taxa de CoC ha de reflectir la taxa addicional per sobre la taxa sense risc que una empresa hauria d'incórrer mantenint fons propis elegibles, i és idèntica per a totes les empreses (establerta al 6% en la Directiva delegada de la Comissió 2015/35, article 39).

Excepció de cartera replicant (Art 77(4))

Quan els fluxos de caixa futurs poden ser replicats fiablement utilitzant instruments financers amb valors de mercat observables, les disposicions tècniques es poden establir iguals al valor de mercat dels instruments sense una divisió separada millor estimació/marge de risc. Aquesta excepció és estreta: es requereixen tant la replicació fiable com els valors de mercat observables.


Fons propis i tiers (Arts 87-99)

Fons propis bàsics, fons propis auxiliars i el sistema d'elegibilitat de tres tiers

Estructura dels fons propis (Arts 87-91)

Fons propis bàsics (article 88): (1) excés d'actius sobre passius ambdós valorats segons l'article 75; i (2) passius subordinats. Fons propis auxiliars són elements exigibles per absorbir pèrdues que no són fons propis bàsics -- incloent capital social no pagat, cartes de crèdit i garanties (article 89). Aquests requereixen aprovació supervisora prèvia (article 90). Fons excedentaris -- beneficis acumulats no posats a disposició per a distribució -- es consideren Tier 1 quan compleixin els criteris de permanència (articles 91 i 96).

Tier Características clau (Arts 93-96) Limit d'elegibilitat SCR (Art 98(1)) Limit d'elegibilitat MCR (Art 98(2))
Tier 1 Disponibilitat permanent; completament subordinat en liquidació; sense càrrecs fixes; sense incentiu de redempció. Categoria més absorbidora de pèrdues. Ha de superar 1/3 del total de fons propis elegibles Ha de superar 1/2 del total de fons propis bàsics elegibles
Tier 2 Posseeix substantivament subordinació però no necessàriament permanència completa. Completa la bretxa sobre Tier 1 Balanç després de Tier 1 aplicat
Tier 3 Elements que compleixen cap criteri completament. Els actius fiscals diferits són l'element Tier 3 principal. Ha de ser menys d'1/3 del total de fons propis elegibles No elegant per a cobertura MCR

Requisit de Capital de Solvència (Arts 100-127)

El requisit de capital central VaR del 99,5%: fórmula estàndard i models interns

La calibració del SCR (Art 101(3))

L'SCR correspon al Valor-en-Risc dels fons propis bàsics d'una empresa d'assegurança o reassegurança subjecte a un nivell de confiança del 99,5% sobre un període d'un any. Aquest és el requisit literal de l'article 101(3). Com explica el Considerant 64, la ruïna hauria de produir-se no més d'una vegada cada 200 casos -- és a dir, l'empresa hauria de ser capaç de complir les seves obligacions durant els pròxims 12 mesos amb almenys probabilitat del 99,5%. Totes les empreses han de mantenir fons propis elegibles que cobreixin el SCR en tot moment (article 100). La falta de conformitat amb el SCR declenxa notificació immediata i un pla de recuperació dins de dos mesos; restauració dins de sis mesos, extensible a nou mesos en condicions de mercat excepcionals (article 138).

Riscos que ha de cobrir el SCR (Art 101(4))

Com a mínim l'SCR ha de cobrir:

  • Risc de subscripció no-vida
  • Risc de subscripció vida
  • Risc de subscripció salut
  • Risc de mercat
  • Risc de crèdit (risc d'incompliment de la contrapart)
  • Risc operacional -- inclou risc legal però exclou riscos estratègics i reputacionals
Estructura de fórmula estàndard (Arts 103-111)

SCR de fórmula estàndard = SCR bàsic + càrrec de capital de risc operacional + ajust per la capacitat d'absorbir pèrdues de les disposicions tècniques i impostos diferits (article 103). El SCR bàsic (article 104) agrega cinc mòduls de risc utilitzant una matriu de correlació, cadascun calibrat al Valor-en-Risc del 99,5% d'un any (article 104(4)):

  • Mòdul de risc de subscripció no-vida (Art 105(2)): sub-mòduls per a risc de prima i reserva i risc de catàstrofe.
  • Mòdul de risc de subscripció vida (Art 105(3)): sub-mòduls per a mortalitat, longevitat, incapacitat/morbiditat, despesa de vida, revisió, lapse i catàstrofe de vida.
  • Mòdul de risc de subscripció salut (Art 105(4)): cobreix risc de despesa, risc de sinistres i risc d'epidèmia/catàstrofe.
  • Mòdul de risc de mercat (Art 105(5)): sub-mòduls per a taxa d'interès, renda variable, immoble, propagació, moneda i concentracions de risc de mercat.
  • Mòdul de risc d'incompliment de contrapart (Art 105(6)): cobreix acords de reassegurança, titulitzacions, derivats i crèdits d'intermediaris.

Restriccions de calibració clau: el càrrec de risc operacional està limitat al 30% del SCR bàsic per a negoci no-vida (Art 107(3)); l'ajust simètric de renda variable pot no desviar-se de la taxa estàndard per més de més o menys 10 punts percentuals (Art 106(3)).

Les empreses poden reemplaçar un subconjunt de paràmetres de fórmula estàndard amb paràmetres específics de l'empresa derivats de les seves dades pròpies, subjecte a aprovació supervisora (Art 104(7)).

Models interns (Arts 112-127)

Els models interns complets o parcials poden reemplaçar la fórmula estàndard després de l'aprovació supervisora (article 112). Els models parcials poden cobrir un o més mòduls de risc o sub-mòduls, o unitats de negoci específiques (article 112(2)). Els cinc estàndards d'aprovació han de ser satisfets:

  • Test d'ús (Art 120): El model ha de ser àmpliament utilitzat en la gestió de riscos i la presa de decisions i jugar un paper important en el sistema de govern.
  • Estàndards de qualitat estadística (Art 121): Mètodes actuarialament i estadísticament sòlids; dades exactes, completes i actualitzades almenys anualment.
  • Estàndards de calibració (Art 122): Els resultats són equivalents a la mesura del Valor-en-Risc del 99,5% d'un any; les mesures alternatives es permeten només on el capital resultant proporciona protecció equivalent als assegurats.
  • Estàndards de validació (Art 124): Cicle de validació regular incloent backtesting, test estadístic i anàlisi de sensibilitat.
  • Estàndards de documentació (Art 125): Documentació completa de la teoria, supòsits i limitacions conegudes.

Una vegada aprovat, la reversió a la fórmula estàndard requereix circumstàncies degudament justificades i aprovació supervisora (article 117). Un sobre-capital pot ser imposat quan el perfil de risc de la fórmula estàndard es desvia significativament dels supòsits i la modelació interna és inapropiada o en desenvolupament (article 37).


Requisit mínim de capital (Arts 128-131)

El pis absolut per sota del qual l'autorització ha de ser retirada: la funció lineal de VaR del 85%

Escala d'intervenció

L'SCR i l'MCR formen una escala d'intervenció de dos graons. La falta de conformitat amb el SCR declenxa un pla de recuperació però no requereix immediatament la retirada de l'autorització. La falta de conformitat amb l'MCR és el pis absolut: la falda de restauració dels fons propis dins de tres mesos condueix a la retirada obligatòria de l'autorització (article 144). La falta de conformitat amb l'MCR ha de ser notificada immediatament; un esquema de finances a curt termini ha de ser enviat dins d'un mes (article 139).

Calibració i càlcul del MCR (Art 129)

L'MCR està calibrat a un Valor-en-Risc de confiança del 85% sobre un any -- un llindar més baix que l'SCR reflectint el punt d'intervenció final (article 129(1)(c)). Es calcula com una funció lineal simple i auditable de disposicions tècniques, premis escrits, capital en risc, impostos diferits i despeses administratives (article 129(2)). Ha de ser calculat trimestralment (article 129(4)).

Interval MCR (Art 129(3)): L'MCR ha de no caure per sota del 25% ni superar el 45% de l'SCR. Aquest interval manté l'escala d'intervenció: l'MCR no pot superar l'SCR, i la bretxa entre ells no pot esdevenir triviallement petita.

Pisos absoluts del MCR (Art 129(1)(d))
  • Assegurança no-vida (estàndard): EUR 2.200.000
  • No-vida (responsabilitat civil, crèdit, suretat classes 10-15): EUR 3.200.000
  • Assegurança de vida: EUR 3.200.000
  • Reassegurança: EUR 3.200.000
  • Reassegurança cautiva: EUR 1.000.000
  • Compost (vida + no-vida): suma dels pisos respectius

Principi d'inversió prudent (Arts 132-135)

Gestió d'actius: seguretat, qualitat, liquiditat i rendibilitat -- sense assignacions obligatòries

Article 132: l'estàndard de persona prudent

Tots els actius han de ser gestionats d'acord amb el principi de persona prudent (article 132). Els requisits clau són:

  • Invertir només en actius els riscos dels quals es puguin identificar correctament, mesurar, monitoritzar, gestionar, controlar i reportar.
  • Els actius han d'assegurar la seguretat, qualitat, liquiditat i rendibilitat de la cartera en el seu conjunt.
  • Els actius que cobreixen disposicions tècniques han d'ser invertits apropiadament a la natura i durada dels passius i en el millor interès dels assegurats i beneficiaris.
  • Els derivats només es permeten per reduir el risc o facilitar la gestió eficient de carteres.
  • Els actius de mercat no regulats han de mantenir-se a nivells prudents; els actius han d'estar degudament diversificats.

Críticament, l'article 133 prohibeix als Estats membres requerir a les empreses que inverteixin en categories particulars d'actius (sense assignació d'actius obligatòria) i de requerir aprovació prèvia o notificació sistemàtica de decisions d'inversió. Aquest enfocament basat en principis va reemplaçar els límits prescriptius actiu per actiu de Solvència I.


Pilar 2: Sistema de govern (Arts 41-50)

Quatre funcions obligatòries de govern, requisits adequats i apropiat, i l'ORSA

El requisit del sistema de govern (Art 41)

Cada empresa ha de tenir un sistema efectiu de govern que proporcioni una gestió prudent i sòlida del seu negoci (article 41). El sistema ha de ser proporcionat a la natura, escala i complexitat de les operacions de l'empresa. Ha d'incloure: estructura organitzativa adequada amb assignació clara de responsabilitats; processos de presa de decisions transparents; polítiques escrites sobre gestió de riscos, control intern, auditoria interna i externalització revisades almenys anualment; i plans de continuïtat i contingència.

El cos de govern té la responsabilitat final del sistema de govern i d'assegurar el compliment continu dels requisits de Solvència II.

Funció de gestió de riscos (Art 44)

Ha de cobrir totes les categories de risc materials: risc de subscripció i reserves, gestió actiu-passiu, inversió (inclosos derivats), risc de liquiditat i concentració, risc operacional i tècniques de reassegurança i mitigació d'altres riscos. Per a usuaris de models interns, la funció de gestió de riscos també supervisa el disseny del model, implementació, test, documentació i monitorització del rendiment.

Funció de conformitat (Art 46)

Assessora el cos de govern sobre conformitat amb les lleis i reglacions aplicables i valora l'impacte possible de canvis en l'entorn legal en les operacions de l'empresa. Reporta els resultats al cos de govern.

Funció d'auditoria interna (Art 47)

Evalúa l'adequació i efectivitat del sistema de control intern i d'altres elements del sistema de govern. Ha de ser objectiva i independent de totes les funcions operacionals. Els resultats i recomanacions de l'auditoria són reportats directament al cos de govern. Aquesta funció no pot ser combinada amb altres funcions de govern (Considerant 32).

Funció actuarial (Art 48)

Coordina el càlcul de les disposicions tècniques; assegura l'adequació de les metodologies, models i supòsits subjacents; valora la suficiència i qualitat de les dades; compara les millors estimacions contra l'experiència; informa el cos de govern i els supervisors de la fiabilitat i adequació del càlcul de les disposicions tècniques; expressa una opinió sobre la política global de subscripció general i sobre l'adequació dels acords de reassegurança.

Múltiples funcions de govern poden ser combinades en empreses més petites -- excepte la funció d'auditoria interna, que ha de mantenir-se independent en tot moment (Considerant 32).

Adequat i apropiat (Art 42)

Totes les persones que dirigeixen efectivament l'empresa o ostenten altres funcions clau han de ser en tot moment: (a) profesionalment qualificades, coneixedores i experimentades relatiu al seu paper (adequat); i (b) de bona reputació i integritat (apropiat). Aquests són requisits continus: una persona que deixa de complir-los ha de ser reemplaçada. Els canvis als responsables de funcions clau han de ser notificats a l'autoritat supervisora.

Externalització (Art 49)

Les empreses mantenen una responsabilitat completa en l'execució de totes les seves obligacions quan externalizant. L'externalització de funcions crítiques o importants ha de no: perjudicar la qualitat del sistema de govern; augmentar el risc operacional; perjudicar el monitoratge supervisori; menyscabar el servei continu als assegurats. Els supervisors han de ser notificats prèviament a l'externalització de funcions crítiques o importants.


Avaluació de Riscos Pròpia i Solvència (Art 45)

L'autoavaluació prospectiva de l'empresa: no és un requisit de capital, però és una eina de govern estratègic

Què ha de cobrir l'ORSA

Com a part integral del sistema de gestió de riscos, cada empresa ha de conduir la seva avaluació de riscos i solvència cobrint tres elements (article 45(1)):

  • (a) Necessitats de solvència generals respecte al seu perfil de risc específic, límits de tolerància al risc aprovats i estratègia de negoci -- l'avaluació cap al futur del capital que l'empresa necessita donats els seus riscos.
  • (b) Conformitat contínua amb requisits de SCR, MCR i disposicions tècniques -- com l'empresa romandrà solvible al llarg del seu horitzó de planificació.
  • (c) Grau de desviació del perfil de risc de l'empresa dels supòsits de l'SCR -- quins supòsits de fórmula estàndard o model intern no reflecteixen els riscos reals de l'empresa, i per què.

L'ORSA ha de ser conduïda almenys anualment i seguint qualsevol canvi significatiu en el perfil de risc (article 45(5)). Els resultats són reportats a l'autoritat supervisora com a part de l'informe supervisori. Críticament, l'ORSA no serveix per calcular un requisit de capital diferent del SCR o MCR (article 45(7)). És una eina de govern i estratègia, no un pis de capital addicional.


Pilar 3: Transparència i informe

L'SFCR (divulgació pública) i RSR (informe supervisori): fent el balanç llegible

Informe de Solvència i Situació Financera (Arts 51-56)

Cada empresa ha de publicar un SFCR anual dins de dues setmanes de l'aprovació supervisora. L'SFCR ha de contenir cinc seccions (article 51):

  • (a) Descripció del negoci i rendiment.
  • (b) Sistema de govern i avaluació de la seva adequació.
  • (c) Exposició al risc, concentració, mitigació i sensibilitat per categoria de risc.
  • (d) Bases de valoració per a actius, disposicions tècniques i altres passius amb explicació de diferències materials de valoracions de declaracions financeres.
  • (e) Gestió de capital: estructura i quantitat de fons propis; quantitats de SCR i MCR; mètode de càlcul de l'SCR; desviacions significatives dels supòsits de fórmula estàndard o model intern; qualsevol falta de conformitat del MCR o falta de conformitat significativa de l'SCR.

Els supervisors poden permetre la no divulgació on la informació hauria de donar als competidors una avantatge indeguda significativa o està subjecta a obligacions de confidencialitat (article 53), però aquesta exempció no pot aplicar-se a les divulgacions de gestió de capital (article 53(4)). La violació del MCR o la violació significativa de l'SCR declenxa divulgació pública immediata addicional (article 54).

Informe supervisori regular (Art 35)

Les empreses han de presentar als supervisors tota la informació necessària per a la supervisió: avaluacions del sistema de govern, principis de valoració i detalls de disposicions tècniques, exposicions al risc, sistemes de gestió de riscos i estructura de capital. L'informe ocorre en períodes predefinits, en events predefinits o durant consultes (article 35(1)-(2)).

L'RSR no és divulgada públicament (a diferència de l'SFCR) i pot contenir informació comercialment sensible. Forma la base del procés de revisió supervisora i permet al supervisor determinar si un sobre-capital sota l'article 37 està garantit.

L'EIOPA recopila dades agregades dels supervisors nacionals i reporta anualment al Parlament Europeu, al Consell i a la Comissió sobre convergència supervisora i l'aplicació de Solvència II (article 52).


Estructura de la directiva: Títol per Títol

312 articles en 6 Títols: des d'autorització fins a liquidació

Títol I -- Normes generals sobre presa i execució (el Títol principal operatiu)

Capítol I (Arts 1-13): Matèria, àmbit d'aplicació, definicions. L'article 2 defineix l'àmbit d'aplicació com totes les empreses d'assegurança directa de vida i no-vida i reassegurança establertes a la UE. L'article 3 exclou esquemes de seguretat social estatutaris. L'article 4 exclou empreses petites amb ingressos bruts de premis per sota d'EUR 5 milions, disposicions tècniques per sota d'EUR 25 milions, sense negoci de responsabilitat civil/crèdit/suretat, i reassegurança per sota d'EUR 0,5 milions o 10% de premis bruts -- però només on cap llindar ha estat superat durant tres anys consecutius. L'article 13 proporciona 39 definicions, incloent participació qualificada (10% o més de capital o drets de vot).

Capítol II (Arts 14-26): Presa de negoci. L'autorització és requerida abans que qualsevol negoci d'assegurança o reassegurança pot començar (article 14). Una autorització única de la UE cobreix tant la llibertat d'establiment com la llibertat de prestació de serveis en tots els Estats membres (article 15). Les condicions d'autorització inclouen: limitació de l'objecte; esquema d'operacions que demostra solidesa financera; fons propis bàsics elegibles almenys iguals al pis absolut del MCR; conformitat del sistema de govern.

Capítol III (Arts 27-39): Autoritats supervisores. Objectiu primari de la supervisió: protecció dels assegurats i beneficiaris (Art 27). L'estat membre d'origen porta la responsabilitat única de supervisió financera de tot el negoci (Art 30). Els poders supervisors generals inclouen mesures preventives i correctives, inspeccions in situ i sol·licituds d'informació estenant-se als proveïdors de serveis externalizats (Art 34). El poder de sobre-capital (Art 37) és un últim recurs seguint el procés de revisió supervisora.

Capítol IV (Arts 40-74): Condicions que governen el negoci. El pilar de govern (Arts 41-50), pilar de divulgació pública (Arts 51-56), participacions qualificades (Arts 57-63), secret professional i intercanvi d'informació (Arts 64-71) i deures dels auditors (Art 72). Els auditors han de reportar prontament la falta de conformitat del MCR/SCR i rebuig de certificar comptes als supervisors.

Capítols VI-VIII (Arts 75-177): Requisits quantitatius i negoci transfronterers. El nucli de Pilar 1 cobert anterior. Capítol VII (Arts 136-144) cobreix l'escala d'intervenció per a empreses en dificultats. Capítol VIII (Arts 145-177) cobreix la llibertat d'establiment mitjançant sucursals (procediment de liquidació de tres mesos) i llibertat de prestació de serveis (notificació d'un mes). Les sucursals de país tercers han de mantenir actius igual almenys a la meitat del pis absolut del MCR i dipositar un quart com a seguretat (Art 162).

Títol II -- Disposicions específiques per a assegurança i reassegurança (Arts 178-211)

Roma I aplica als contractes d'assegurança (Art 178). Els Estats membres han de no requerir aprovació prèvia o notificació sistemàtica de condicions de pòlissa o escales de premis (Arts 181-182), encara que empreses de vida poden ser requerides de notificar les bases tècniques per a verificació de conformitat actuarial. Els assegurats de vida han de rebre informació pre-contractual sobre beneficis, terminis, opcions i connexió d'unitats; un període de reflexió de 14-30 dies aplica als contractes de vida individuals (Art 186).

Les disposicions específiques no-vida cobreixen co-assegurança comunitària per a grans riscos (Arts 190-196), assistència turística com a classe 18 (Art 197), assegurança de despeses legals (Arts 198-205 -- gestió de sinistres independent i lliure elecció de lletrat garantits) i assegurança de salut com a alternativa a la seguretat social (Art 206). Els vehicles de propòsit especial requereixen aprovació supervisora prèvia (Art 211).

Títol IV -- Reorganització i liquidació (Arts 267-296)

Només les autoritats competents de l'estat membre d'origen poden prendre decisions de reorganització o obrir procediments de liquidació (Arts 269, 273). Ambdós són automàticament reconeguts i efectius a tota la UE sense formalitats. Els sinistres d'assegurança tienen prioritat sobre altres reclamacions en la liquidació (Art 275). Les autoritats supervisores de tots els altres Estats membres han de ser informades urgentment de les decisions de reorganització. El Títol es construeix sobre el principi de reconeixement mutu establert per Dir 2001/17/CE, que Solvència II reacciona.


Títol III: Supervisió de grup (Arts 212-266)

Solvència de grup, el col·legi de supervisors i el supervisor de grup

Abast i solvència de grup

La supervisió de grup sota Títol III aplica a més de la supervisió individual -- no la reemplaça (article 213). Les empreses participants en un grup d'assegurança o reassegurança han de assegurar que els fons propis elegibles dins del grup són sempre almenys iguals al SCR de grup (article 218(1)). L'SCR de grup ha de ser calculat almenys anualment; el monitoratge continu és requerit.

Dos mètodes de càlcul estan disponibles:

  • Mètode 1 (per defecte, Arts 230-232): Consolidació comptable. L'SCR de grup es calcula sobre la base de comptes consolidats. L'SCR de grup consolidat ha de ser almenys igual a la suma de MCRs individuals -- no pot ser més baix que el pis del pitjor cas.
  • Mètode 2 (alternatiu, Arts 233-234): Deducció i agregació. L'SCR de grup és la suma de SCRs individuals en accions proporcionals. Utilitzat on el Mètode 1 no és apropiat.

El doble comptatge de fons propis a través d'entitats de grup está prohibit (Arts 222-223). El finançament recíproc -- creació de fons propis intra-grup -- està exclòs.

Supervisor de grup (Art 247)

Un supervisor és designat de les autoritats supervisores dels Estats membres preocupats. La selecció es basa en la ubicació de l'empresa mare última de la UE (o, per a grups no encapçalats per un assegurador, l'entitat amb el total de balanç més gran). El supervisor de grup coordina l'activitat supervisora, presideix el col·legi i lidera les avaluacions de solvència de grup i les aprovacions de model intern de grup.

Col·legi de supervisors (Art 248)

Un col·legi de supervisors ha de ser establert per a cada grup d'assegurança, presidit pel supervisor de grup. La membresia inclou supervisors de tots els Estats membres on els caps de filial estan ubicats. Els supervisors de sucursals significatives poden participar amb papers limitats. El col·legi facilita la cooperació, intercanvi d'informació, consulta i convergència de decisions supervisores. Els desacords entre membres del col·legi poden ser referits a l'EIOPA per a mediació vinculant.

Equivalència de país tercers (Arts 260-264)

On un grup és encapçalat per una empresa mare de país tercers, les autoritats supervisores verifiquen si la supervisió de grup de país tercers és equivalent a Títol III. La Comissió pot avaluar formalment l'equivalència. On equivalent, els supervisors depenen del règim de país tercers. On no equivalent, l'article 218-258 aplica mutatis mutandis -- és a dir, el marc de supervisió de grup de la UE s'aplica com si l'autoritat supervisora de la UE fos el supervisor de grup.

Les decisions d'equivalència han estat adoptades per a Suïssa, Bermuda, Japó i diverses altres jurisdiccions, habilitant deferència substancial als seus règims per a grups headquartered allà.


Definicions clau (Art 13)

L'article 13 proporciona 39 definicions; les més rellevants operacionalment es mostren a continuació

SCR
Requisit de Capital de Solvència. L'estàndard de capital principal: el Value-at-Risk dels fons propis bàsics a un nivell de confiança del 99,5% durant un any (Art 101(3)). Els fons propis elegibles han de cobrir-lo en tot moment.
MCR
Requisit de Capital Mínim. El límit mínim absolut: una funció lineal simple calibrada al 85% del VaR durant un any (Art 129). Ha de mantenir-se entre el 25% i el 45% del SCR. L'incompliment obliga a la retirada obligatòria de l'autorització si no es restaura en tres mesos.
ORSA
Avaluació de Riscos Propis i de Solvència (Art 45). L'avaluació prospectiva pròpia de l'empresa sobre les seves necessitats de solvència, el compliment continu i la desviació del perfil de riscosa respecte dels supòsits del SCR. No és un requisit de capital; és una eina de govern corporatiu i estratègia.
SFCR
Informe sobre la Solvència i la Situació Financera (Arts 51-56). La divulgació pública anual obligatòria que cobreix el rendiment del negoci, govern, perfil de risc, valoració i gestió del capital inclosos els imports del SCR i MCR.
Estimació millor
Art 77(2). La mitjana ponderada per la probabilitat dels fluxos de caixa futurs, descomptada a l'estructura temporal dels tipus d'interès sense risc. Brut de reassegurança; calculat net de reassegurança només després d'ajustament separat del risc de fallida de contrapartida.
Marge de risc
Art 77(3). El component Costos de Capital de les provisions tècniques: el cost de mantenir fons propis elegibles igual al SCR necessari per suportar les obligacions al llarg de la seva vida. El tipus CoC s'estableix al 6% segons el Reglament delegat 2015/35.
Fons propis bàsics
Art 88. L'excés d'actius sobre passius (tots ells a valors coherents amb el mercat segons l'Art 75) més passius subordinats. El punt de partida per al marc de nivells de fons propis.
Participació significativa
Art 13(21). Una participació directa o indirecta en una empresa que representa el 10% o més del capital o drets de vot, o que permet exercir una influència significant sobre la gestió. L'adquisició al 20%, 30% i 50% de llindar requereix notificació supervisora.
EIOPA
Autoritat Europea de Seguros i Pensions Ocupacionals. El supervisor de nivell 3 establert pel Reglament 1094/2010, substituint CEIOPS. Emet estàndards tècnics reguladors i d'execució vinculants sota Solvència II; presideix la mediació entre membres del col·legi; informa anualment a les institucions de la UE.
Estat membre d'acollida
Art 13(8). L'Estat membre en el qual està ubicada la seu registrada de l'empresa. L'Estat membre d'acollida porta responsabilitat supervisora exclusiva de tota l'activitat de l'empresa, incloses les sucursals i serveis transfronterers (Art 30).
Principi de la persona prudent
Art 132. L'estàndard d'inversió: els actius els riscos dels quals no es puguin identificar, mesurar, controlar, gestionar, controlar i informar adequadament no es poden mantenir. Els actius que cobreixen provisions tècniques han de coincidir amb la naturalesa i durada dels passius.
Omnibus II
Directiva 2014/51/UE. La principal esmena posterior a 2009: va estendre la data límit de transposició al 31 de març de 2015; va establir la data d'aplicació com 1 de gener de 2016; va introduir mesures de garantia a llarg termini (ajustament de coincidència, ajustament de volatilitat, mesures de transició per a tipus sense risc i provisions tècniques).

Disposicions clau a primera vista

Les referències d'articles més operacionalment crítics

Tema Articles Contingut clau
Calibratge SCR Art 101(3) Value-at-Risk del 99,5% durant un any. Ruïna no més d'una vegada cada 200 anys.
Calibratge MCR Art 129(1)(c) Value-at-Risk del 85% durant un any. Funció lineal simple.
Rang MCR Art 129(3) El MCR ha de ser almenys el 25% i com a màxim el 45% del SCR.
Provisions tècniques Art 77 Estimació millor + marge de risc; coherent amb el mercat; brut de reassegurança.
Límit Nivell 1 (SCR) Art 98(1)(a) Els fons propis elegibles de Nivell 1 han de superar un terç del total de fons propis elegibles que cobreixen SCR.
Sostre Nivell 3 (SCR) Art 98(1)(b) Els fons propis de Nivell 3 han de ser menys d'un terç del total de fons propis elegibles que cobreixen SCR.
Límit Nivell 1 (MCR) Art 98(2) Els fons propis bàsics elegibles de Nivell 1 han de superar la meitat del MCR.
Ajustament simètric d'equitat Art 106(3) La desviació de la càrrega estàndard d'equitat es limita a més o menys 10 punts percentuals.
Límit RiscsOp Art 107(3) La càrrega de capital de risc operacional no ha de superar el 30% del SCR bàsic per al negoci no-vida.
Període de recuperació SCR Art 138(3)-(4) Sis mesos per restaurar, ampliables a nou mesos en condicions de mercat excepcionals.
Període de restauració MCR Art 139(2) Tres mesos. L'incompliment comporta la retirada obligatòria de l'autorització (Art 144).
Exclusió de petites empreses Art 4 Ingressos de primes bruts per sota dels 5 milions EUR i provisions tècniques per sota dels 25 milions EUR (les dues condicions han de complir-se; superats durant tres anys consecutius = s'aplica a partir del quart any).
ORSA Art 45 Prospectiva; cobreix necessitats de solvència, compliment continu i desviació del perfil de risc. No és un requisit de capital. Mínim anual.
Supervisor del grup Art 247 Un supervisor designat únic per al grup; presideix el col·legi de supervisors.
Solvència del grup -- Mètode 1 Arts 230-232 Consolidació comptable; SCR de grup consolidat almenys igual a la suma de MCRs en solitari.
Principi de la persona prudent Art 132-133 Tots els actius; cap assignació obligatòria; cap aprovació prèvia requerida; derivats només per reduir risc o per gestió eficient de carteres.
Supervisió de l'estat origen Art 30 Responsabilitat supervisora financera exclusiva per a tot el negoci inclosos els transfronterers.
Derogació de predecessors Art 310 13 directivas predecessores derogades a partir del 1 de novembre de 2012.

Cronologia legislativa

Del mosaic de Solvència I al marc basat en risc aplicat a partir de l'1 de gener de 2016

1973-2005
Era de Solvència I: les directivas nacionals de mitjana harmonització governen els requisits de prudència asseguradora de la UE. Els requisits de capital utilitzen factors fixes aplicats a primes i reserves de sinistres, sense enllaç directe amb el perfil de risc real. El mosaic inclou Dir 73/239 (Primera No-Vida), Dir 2002/83 (Assegurança de Vida), Dir 2005/68 (Reassegurança), i nou més.
2001-2009
El projecte de Solvència II es desenvolupa sota el procés de quatre nivells de Lamfalussy. CEIOPS realitza Estudis d'Impacte Quantitatiu (QIS1 a QIS5) per calibrar el marc, implicant centenars d'empreses a tots els Estats membres.
25 de novembre de 2009
Directiva 2009/138/CE adoptada pel Parlament Europeu i el Consell. Publicada a OJ L 335, 17.12.2009, p. 1. Data límit de transposició original: 31 d'octubre de 2012.
16 d'abril de 2014
Directiva 2014/51/UE (Omnibus II) esmena Solvència II. Data límit de transposició estesa a 31 de març de 2015; data d'aplicació fixada a 1 de gener de 2016; paquet de garantia a llarg termini introduït (ajustament de coincidència, ajustament de volatilitat, mesures de transició); EIOPA formalment incrustada com a supervisor de nivell 3 emetent estàndards tècnics vinculants.
31 de març de 2015
Data límit de transposició de la UE. Tots els 27 Estats membres van notificar mesures de transposició a la Comissió. Consulteu el mapa interactiu a la secció de Transposició més avall.
1 de gener de 2016
Solvència II entra en plena aplicació. Els requisits de SCR, MCR, SFCR, ORSA i supervisió de grup prenen efecte completament. Les directivas predecessores havien estat formalment derogades a partir del 1 de novembre de 2012 (Art 310), amb arranjaments de transició bridging la bretxa.
2021-2022
Revisió de Solvència II 2020: la Comissió publica proposta legislativa COM(2021)581 després de l'assessorament tècnic d'EIOPA. Àrees de focus: mesures de garantia a llarg termini, proporcionalitat, eines macroprudencials i simplificació de reportatge.
2025
Directiva (UE) 2025/2 (Directiva de Revisió de Solvència II) publicada, esmenant el marc de 2009. Els canvis clau inclouen mesures de garantia a llarg termini revisades, millores de proporcionalitat, eines macroprudencials i disposicions de risc de sostenibilitat.

Transposició

Com ho van transposar els Estats membres

Una directiva no és directament aplicable: cada Estat membre ha d'escriure-la a la seva pròpia legislació nacional per una data límit de transposició. Per a Solvència II (Directiva 2009/138/CE) la data límit de transposició de la UE va ser 2015-03-31. El mapa mostra, per a cada Estat membre, la principal mesura nacional que va notificar a la Comissió i la seva data. Els 27 de 27 Estats membres han notificat mesures analitzades aquí; la llista completa i autoritativa de mesures nacionals de transposició per a cada Estat membre es troba a EUR-Lex (National transposition measures).

Feu clic a un marcador d'Estat membre per a la llei nacional transposada i la seva data de publicació. Font: EUR-Lex National Implementing Measures, recuperat el maig de 2026. Quan un marcador diu "Notified via EUR-Lex", consulteu l'enllaç EUR-Lex anterior per a les mesures d'aquest país.


Glossari

Termes tècnics del marc de Solvència II explicats

VaR (Value-at-Risk)
Value-at-Risk. La pèrdua màxima que no serà superada amb una probabilitat donada (nivell de confiança) durant un període de temps definit. Sota Solvència II, el SCR es fixa al VaR del 99,5% durant un any: la pèrdua de fons propis que es produeix amb una probabilitat màxima del 0,5% durant els pròxims 12 mesos.
Provisions tècniques
El valor coherent amb el mercat dels passius assegurats: estimació millor més marge de risc (Art 77). El passius de balanç central sota Solvència II. Ha de reflectir el valor de transferència actual de les obligacions, no els càlculs de prima històrica.
Costos de Capital (CoC)
El tipus utilitzat per computar el marge de risc en provisions tècniques. Representa la rendibilitat addicional per sobre del tipus sense risc que un adquirent requeriria per mantenir els fons propis de nivell SCR necessaris per executar la cartera. Fixat al 6% segons el Reglament delegat 2015/35 de la Comissió, Article 39.
SCR bàsic (BSCR)
L'agregat dels cinc mòduls de risc de fórmula estàndard -- subscriplació de no-vida, subscriplació de vida, subscriplació de salut, risc de mercat i risc de fallida de contrapartida -- utilitzant una matriu de correlació. La càrrega de risc operacional i l'ajustament de capacitat d'absorció de pèrdues s'afegeixen al BSCR per donar el SCR global (Art 103).
Ajustament de coincidència
Una mesura Omnibus II de LTG: permet als assegurants de vida amb carteres coincidents d'actius de renda fixa i passius previsibles ajustar el tipus sense risc cap amunt per la porció de l'estesa de crèdit dels actius que reflecteix la prima de liquiditat pròpia de l'empresa. Requereix aprovació supervisora i condicions estrictes de coincidència actiu-passiu.
Ajustament de volatilitat
Una segona mesura Omnibus II de LTG: un ajustament específic per país o específic per moneda a l'estructura temporal del tipus sense risc, derivat de l'estesa dels actius que recolzen provisions tècniques en el mercat pertinent, per amortir la volatilitat artificial dels moviments d'estesa a curt termini.
Reassegurador cautiu
Una empresa de reassegurança propietat d'una empresa no financera (la pare), l'objectiu de la qual és proporcionar cobertura de reassegurança exclusivament pels riscos del grup o del pare. Subjecte a un límit absolut de MCR més baix de 1.000.000 EUR (Art 129(1)(d)).
Empresa composite
Una empresa autoritzada per realitzar tant assegurança de vida com de no-vida (Art 73). Les composites estan en gran part prohibides sota Solvència II; les disposicions d'abuelo s'apliquen només per empreses actives a dates d'adhesió especificades. On es permet, ambdues activitats han de ser gestionades separadament i financiades separadament al nivell de MCR (Art 74).
Col·legi de supervisors
Una estructura de coordinació permanent establida per a cada grup d'assegurança (Art 248), presidida pel supervisor del grup. Facilita la cooperació supervisora, les avaluacions conjuntes i la convergència de les decisions supervisores. EIOPA participa com a observador i pot mediar en disputes vinculants entre membres.
Vehicle de Propòsit Especial (SPV)
Una entitat que assume riscos de les empreses d'assegurança per mittançà de reassegurança o altres mecanismes, i finança completament la seva exposició a través d'emissió de deute, cartes de crèdit o altre finançament. Ha de rebre aprovació supervisora prèvia (Art 211). La securitització de riscos d'assegurança (valors lligats a assegurança / bons de catàstrofe) utilitza SPVs sota Solvència II.
Fons excedent
Beneficis acumulats no posats a disposició per a distribució (Arts 91 i 96). Tractat com a fons propis de Nivell 1 on compleix els criteris de permanència i subordinació. Comú en assegurants mutuals i fons de vida amb partícipe on els assegurats mantenen un interès beneficiós en les reserves acumulades.
Capacitat d'absorció de pèrdues (LAC)
L'ajustament segons l'Art 108 pel qual el SCR pot ser reduït per reflectir el potencial de futurs beneficis discrecionals (p.ex., reduccions de participació de beneficis) i passius d'impostos diferits per absorbir pèrdues sota estrès, reduint els fons propis necessaris per cobrir la càrrega neta del SCR.

Fonts oficials

Documentació primària per a la Directiva 2009/138/CE



Explora Solvència II amb Brubru

Sis eines per analitzar, rastrejar i treballar amb legislació d'assegurança i prudencial de la UE

Chat de Brubru
Pregunta qualsevol qüestió sobre l'arquitectura de tres pilars, calibratge del SCR, estratificació de fons propis, requisits ORSA, obligacions de divulgació SFCR, procediments de supervisió de grup, o les mesures de garantia a llarg termini d'Omnibus II. Respostes fonamentades en el text oficial EUR-Lex i els estàndards tècnics d'EIOPA.
Obrir Chat
Amendador
Carrega la Directiva 2009/138/CE o el Reglament delegat 2015/35 de la Comissió a l'Amendador i redacta llenguatge d'esmena directament contra el text oficial EUR-Lex. Ideal per a advocats d'assegurança, supervisors i associacions industrials que treballen en la implementació de la Revisió de Solvència II 2020.
Obrir Amendador
La Meva Bombolla de la UE
Rastreig de la Revisió de Solvència II 2020, monitorització de consultes d'estàndards tècnics reguladors d'EIOPA, desenvolupaments del comitè ECON de l'EP, progressió del grup de treball de serveis financers del Consell i publicacions de DG FISMA en temps real.
Obrir La Meva Bombolla de la UE
Conformitat amb la Llei de la UE
Realitza una anàlisi de bretxa de conformitat contra les obligacions de Solvència II: cobertura de SCR i MCR, conformitat de l'estratificació de fons propis, requisits del sistema de govern, adequació del procés ORSA, completesa de la divulgació SFCR i obligacions de notificació fitness-and-proper.
Obrir Conformitat amb la Llei de la UE
Tenderador
Localitza oportunitats de contractació pública de la UE relacionades amb sistemes de TI de l'autoritat supervisora nacional, plataformes de dades i reportatge de Solvència II, serveis de modelatge actuarial, validació del model intern i projectes d'assistència tècnica d'EIOPA en tots els Estats membres de la UE.
Obrir Tenderador
API de Brubru
Accés programàtic a dades de legislació de la UE, rastreig de procediments i esdeveniments del calendari institucional. Construeix fluxos de monitoratge de SCR de Solvència II, rastreig de publicació SFCR, alertes de canvi d'estàndards tècnics d'EIOPA i activitat de col·legi de supervisió de grup a sobre de l'API REST v1 de Brubru.
Veure Docs de l'API

Obté la plataforma completa de Brubru

Prova gratuïta de 14 dies. Cap targeta necessària.

Comença la prova gratuïta