EL CONSELL DE GOVERN DEL BANC CENTRAL EUROPEU,
Tenint en compte el Reglament (UE) núm. 1024/2013 del Consell, de 15 d'octubre de 2013, pel qual es confereixen tasques específiques al Banc Central Europeu en relació amb les polítiques relatives a la supervisió prudencial de les entitats de crèdit [E0001], i en particular l'apartat 3 de l'article 4, l'article 6, i l'apartat 1 de l'article 9 i (2) de les mateixes,,
Tenint en compte el Reglament (UE) núm. 575/2013 del Parlament Europeu i del Consell, de 26 de juny de 2013, sobre requisits prudencials per a les entitats de crèdit i les empreses d'inversió i pel qual es modifica el Reglament (UE) núm. 648/2012 [E0002], i en particular els articles 89(3), 178(1), 282(6), 327(2), els articles 380(1), 400(2), 420(2), 467(3), 471(1), 478(3), 479(1) i (4), l'article 480(3), l'article 481(1) i (5), i els articles 486(6) i 495(1),,
Tenint en compte el Reglament d'Execució de la Comissió (UE) núm. 650/2014, de 4 de juny de 2014, pel qual s'estableixen normes tècniques d'aplicació en relació amb el format, l'estructura, la llista de continguts i la data de publicació anual de la informació que han de divulgar les autoritats competents de conformitat amb la Directiva 2013/36/UE del Parlament Europeu i del Consell [E0003], i en particular l'article 2 d'aquesta i l'Annex II d'aquesta,,
Tenint en compte el Reglament delegat de la Comissió (UE) 2015/61 de 10 d'octubre de 2014 per complementar el Reglament (UE) núm. 575/2013 del Parlament Europeu i del Consell pel que fa al requisit de cobertura de liquiditat per a les entitats de crèdit [E0004], i en particular els articles 12(3) i 23(2), i l'article 24 (4) i (5) dels mateixos,,
Tenint en compte la consulta pública i l'anàlisi realitzada de conformitat amb l'apartat 3 de l'article 4 del Reglament (UE) núm. 1024/2013,,
Tenint en compte la proposta del Consell de Supervisió aprovada de conformitat amb l'apartat 7 de l'article 26 del Reglament (UE) núm. 1024/2013,,
Atenent que:
(1) A més, l'article 132 del Tractat de Funcionament de la Unió Europea i l'article 34 de l'Estatut del Sistema Europeu de Bancs Centrals i del Banc Central Europeu (d'ara endavant, l'Estatut del SEBC), en fer referència a l'article 25.2 de l'Estatut del SEBC, confereixen al BCE poders reguladors en la mesura necessària per a l'execució de tasques específiques relatives a les polítiques de supervisió prudencial de les entitats de crèdit.
(2) Pel que fa als requisits prudencials per a les entitats de crèdit, el dret de la Unió preveu opcions i discrecionalitats que les autoritats competents poden exercir.
(3) El BCE és l'autoritat competent en els Estats membres participants segons el que estableix el dret de la Unió a l'efecte de dur a terme les seves tasques microprudencials dins del mecanisme de supervisió únic (SSM) del Reglament (UE) núm. 1024/2013 pel que fa a les entitats de crèdit que es classifiquen com a significatives d'acord amb l'apartat 4 de l'article 6 del Reglament (UE) núm. IV i l'article 147(1) del Reglament (UE) núm. 468/2014 del Banc Central Europeu (E0005), per la qual cosa té totes les competències i obligacions que les autoritats competents tenen en virtut del dret de la Unió pertinent, en particular, el BCE té la facultat d'exercir les opcions i discrecions disponibles en el dret de la Unió.
(4) El BCE exerceix les seves tasques de supervisió dins del SSM, que ha de garantir que la política de la Unió relativa a la supervisió prudencial de les entitats de crèdit s'apliqui de manera coherent i eficaç, que el llibre únic de normes per als serveis financers s'apliqui de la mateixa manera a les institucions de crèdit de tots els Estats membres afectats, i que aquestes institucions de crèdit estiguin subjectes a la supervisió de la màxima qualitat, i que, en l'acompliment de les seves tasques de supervisió, el BCE tingui plenament en compte la diversitat de les institucions de crèdit i la seva grandària i models de negoci, així com els beneficis sistèmics de la diversitat en el sector bancari de la Unió.
(5) Amb la finalitat de garantir la convergència progressiva entre el nivell dels fons propis i els ajustos prudencials aplicats a la definició dels fons propis en tota la Unió i la definició dels fons propis establerts en la legislació de la Unió durant un període transitori, la introducció gradual dels requisits dels fons propis hauria de produir-se gradualment.
(6) L'aplicació coherent dels requisits prudencials per a les entitats de crèdit dins dels Estats membres participants en el SSM és un objectiu específic del Reglament (UE) núm. 1024/2013 i del Reglament (UE) núm. 468/2014 (ECB/2014/17) i es confia al BCE.
(7) D'acord amb el Reglament (UE) núm. 1024/2013, el BCE aplica tot el dret de la Unió rellevant i quan aquest dret de la Unió es compon de directives, la legislació nacional que les transposa. Quan el Dret de la Unió rellevant es compon de reglaments i quan aquests reglaments concedeixen explícitament opcions i discrecions als Estats membres, el BCE també ha d'aplicar la legislació nacional que exerceix aquestes opcions i discrecions. Aquesta legislació nacional no ha d'afectar el bon funcionament del SSM, del qual és responsable el BCE.
(8) Aquestes opcions i discrecions no inclouen les disponibles únicament per a les autoritats competents, que el BCE és l'únic competent per a exercir i ha d'exercir segons correspongui.
(9) En l'exercici d'opcions i discrecions, el BCE, com a autoritat competent, hauria de tenir en compte els principis generals del Dret de la Unió, en particular la igualtat de tracte, la proporcionalitat i les expectatives legítimes de les entitats de crèdit supervisades.
(10) Pel que fa a les expectatives legítimes de les entitats de crèdit supervisades, el BCE reconeix la necessitat de permetre períodes transitoris en els quals el seu exercici d'opcions i discrecions s'aparti significativament de l'enfocament adoptat per les autoritats nacionals competents abans de l'entrada en vigor d'aquest Reglament; en particular, quan el BCE exerceixi les seves opcions i discrecions en relació amb les disposicions transitòries previstes en el Reglament (UE) núm. 575/2013, aquest Reglament hauria d'establir períodes transitoris adequats.
(11) L'article 143(1)(b) de la Directiva 2013/36/UE del Parlament Europeu i del Consell [E0006] obliga les autoritats competents a publicar la forma d'exercici de les opcions i discrecions disponibles en el Dret de la Unió,
HA ADOPTAT AQUEST REGLAMENT:
En aquest Reglament s'especifiquen determinades opcions i discrecions atribuïdes a les autoritats competents en virtut del Dret de la Unió sobre els requisits prudencials per a les entitats de crèdit que el BCE exerceix, i s'aplicaran exclusivament a aquelles entitats de crèdit classificades com a significatives d'acord amb l'apartat 4 de l'article 6 del Reglament (UE) núm. 1024/2013, i la Part IV i l'article 147, apartat 1, del Reglament (UE) núm. 468/2014 (ECB/2014/17).
A l'efecte d'aquest Reglament, s'aplicaran les definicions contingudes en l'article 4 del Reglament (UE) núm. 575/2013, en l'article 2 del Reglament (UE) núm. 1024/2013, en l'article 2 del Reglament (UE) núm. 468/2014 (ECB/2014/17) i en l'article 3 del Reglament Delegat (UE) 2015/61.
Sense perjudici de l'article 90 del Reglament (UE) núm. 575/2013 i amb la finalitat de calcular els requisits de capital d'acord amb la tercera part del Reglament (UE) núm. 575/2013, les entitats de crèdit aplicaran un pes de risc del 1250 % per sobre del 15 % del capital elegible de l'entitat de crèdit:(a) l'import de les participacions qualificades en empreses de l'article 89(1) del Reglament (UE) núm. 575/2013 per sobre del 15 % del capital elegible de l'entitat de crèdit; i(b) l'import total de les participacions qualificades en empreses de l'article 89(2) del Reglament (UE) núm. 575/2013 que superi el 60% del capital elegible de l'entitat de crèdit.
Independentment del tractament nacional previ a l'entrada en vigor d'aquest Reglament, les entitats de crèdit aplicaran la norma "més de 90 dies abans del venciment" per a les categories d'exposicions especificades en l'article 178(1)(b) del Reglament (UE) núm. 575/2013.
Per a les operacions a què fa referència l'apartat 6 de l'article 282 del Reglament (UE) núm. 575/2013, les entitats de crèdit han d'utilitzar el mètode de marca al mercat establert en l'article 274 del Reglament (UE) núm. 575/2013.
Les entitats de crèdit poden utilitzar la xarxa entre una posició convertible i una posició de compensació en l'instrument subjacent, tal com es fa referència a l'article 327, apartat 2, del Reglament (UE) núm. 575/2013, sempre que es compleixin qualsevol de les següents condicions: (a) abans del 4 de novembre de 2014, l'autoritat nacional competent va adoptar un enfocament sota el qual es té en compte la probabilitat que un determinat convertible es converteixi; o (b) abans del 4 de novembre de 2014 l'autoritat nacional competent requeria un requisit de fons propis per cobrir qualsevol pèrdua que pugui comportar la conversió.
Els enfocaments adoptats per les autoritats nacionals competents a què es refereix l'apartat 1 continuaran utilitzant-se fins que el BCE adopti el seu propi enfocament de conformitat amb l'apartat 2 de l'article 327 del Reglament (UE) núm. 575/2013.
Les entitats de crèdit poden utilitzar la xarxa entre una posició convertible i una posició de compensació en l'instrument subjacent, tal com es fa referència a l'apartat 2 de l'article 327 del Reglament (UE) núm. 575/2013, sempre que es compleixin qualsevol de les següents condicions: (a) abans del 4 de novembre de 2014, l'autoritat nacional competent va adoptar un enfocament sota el qual es té en compte la probabilitat que un determinat convertible es converteixi; o (b) abans del 4 de novembre de 2014 l'autoritat nacional competent requeria un requisit de fons propis per cobrir qualsevol pèrdua que pugui comportar la conversió.
2. Els enfocaments adoptats per les autoritats nacionals competents a què es refereix l'apartat 1 continuaran utilitzant-se a l'espera de l'adopció pel BCE del seu propi enfocament de conformitat amb l'apartat 2 de l'article 327 del Reglament (UE) núm. 575/2013.
En cas de fallada del sistema en el sentit de l'article 380 del Reglament (UE) núm. 575/2013 que el BCE confirma emetent una declaració pública, fins que el BCE emeti una declaració pública en la qual es rectifiqui la situació a la qual es fa referència, s'aplicaran les següents disposicions:(a) Les entitats de crèdit no estaran obligades a complir amb els requisits de fons propis establerts en els articles 378 i 379 del Reglament (UE) núm. 575/2013; i(b) la incapacitat d'una contrapart per resoldre un comerç no es considerarà un impagament a efectes de risc creditici.
Independentment del tractament nacional previ a l'entrada en vigor d'aquest Reglament, el límit del valor d'una gran exposició en el sentit de l'apartat 1 de l'article 395 del Reglament (UE) núm. 575/2013 no serà inferior a 150 milions d'euros.
Les exposicions enumerades en la lletra a) de l'apartat 2 de l'article 400 del Reglament (UE) núm. 575/2013 quedaran exemptes de l'aplicació de l'apartat 1 de l'article 395 d'aquest Reglament per al 80% del valor nominal dels bons coberts, sempre que es compleixin les condicions previstes en l'apartat 3 de l'article 400 d'aquest Reglament.
Les exposicions enumerades en la lletra b) de l'apartat 2 de l'article 400 del Reglament (UE) núm. 575/2013 quedaran exemptes de l'aplicació de l'apartat 1 de l'article 395 d'aquest Reglament per al 80% del seu valor d'exposició, sempre que es compleixin les condicions previstes en l'apartat 3 de l'article 400 d'aquest Reglament.
Les exposicions enumerades en la lletra c) de l'apartat 2 de l'article 400 del Reglament (UE) núm. 575/2013 incorregudes per una entitat de crèdit a les empreses a les quals es fa referència en aquest Reglament, estaran exemptes íntegrament de l'aplicació de l'apartat 1 de l'article 395 del mateix Reglament, sempre que es compleixin les condicions previstes en l'apartat 3 de l'article 400 d'aquest Reglament, tal com s'especifica en l'Annex I d'aquest Reglament, i en la mesura en què aquestes empreses estiguin cobertes per la mateixa supervisió sobre una base consolidada de conformitat amb el Reglament (UE) núm. 575/2013, la Directiva 2002/87/CE del Parlament Europeu i del Consell [E0007], o amb normes equivalents vigents en un tercer país, tal com s'especifica en l'Annex I d'aquest Reglament.
Les exposicions enumerades en la lletra d) de l'apartat 2 de l'article 400 del Reglament (UE) núm. 575/2013 quedaran excloses íntegrament de l'aplicació de l'apartat 1 de l'article 395 d'aquest Reglament, sempre que es compleixin les condicions previstes en l'apartat 3 de l'article 400 d'aquest Reglament, tal com s'especifica en l'Annex II d'aquest Reglament.
Les exposicions enumerades en la lletra e) de l'apartat 2 de l'article 400 a la (k) del Reglament (UE) núm. 575/2013 quedaran exemptes íntegrament, o en el cas de la lletra i) de l'apartat 2 de l'article 400 estaran exemptes fins a l'import màxim permès, de l'aplicació de l'apartat 1 de l'article 395 d'aquest Reglament, sempre que es compleixin les condicions previstes en l'apartat 3 de l'article 400 d'aquest Reglament.
Les entitats de crèdit valoraran si es compleixen les condicions previstes a l'apartat 3 de l'article 400 del Reglament (UE) núm. 575/2013, així com l'annex corresponent d'aquest Reglament aplicable a l'exposició específica, i el BCE podrà verificar aquesta avaluació en qualsevol moment i sol·licitar a les entitats de crèdit que presentin la documentació a què fa referència l'annex corresponent a aquest efecte.
Aquest article només serà aplicable quan l'Estat membre corresponent no hagi exercit l'opció d'acord amb l'article 493(3) del Reglament (UE) núm. 575/2013 de concedir una exempció total o parcial per a l'exposició específica.
Les exposicions enumerades en la lletra a) de l'apartat 2 de l'article 400 del Reglament (UE) núm. 575/2013 quedaran exemptes de l'aplicació de l'apartat 1 de l'article 395 d'aquest Reglament per al 80% del valor nominal dels bons coberts, sempre que es compleixin les condicions previstes en l'apartat 3 de l'article 400 d'aquest Reglament.
Les exposicions enumerades en la lletra b) de l'apartat 2 de l'article 400 del Reglament (UE) núm. 575/2013 quedaran exemptes de l'aplicació de l'apartat 1 de l'article 395 del Reglament per al 80% del seu valor d'exposició, sempre que es compleixin les condicions previstes en l'apartat 3 de l'article 400 del Reglament.
3. Les exposicions enumerades en la lletra c) de l'apartat 2 de l'article 400 del Reglament (UE) núm. 575/2013 incorregudes per una entitat de crèdit a les empreses a les quals es fa referència en aquest Reglament, estaran exemptes íntegrament de l'aplicació de l'apartat 1 de l'article 395 del Reglament, sempre que es compleixin les condicions previstes en l'apartat 3 de l'article 400 d'aquest Reglament, tal com s'especifica en l'Annex I d'aquest Reglament, i en la mesura en què aquestes empreses estiguin cobertes per la mateixa supervisió sobre una base consolidada de conformitat amb el Reglament (UE) núm. 575/2013, la Directiva 2002/87/CE del Parlament Europeu i del Consell [E0007], o amb normes equivalents vigents en un tercer país, tal com s'especifica en l'Annex I d'aquest Reglament.
Les exposicions enumerades en la lletra d) de l'apartat 2 de l'article 400 del Reglament (UE) núm. 575/2013 quedaran exemptes íntegrament de l'aplicació de l'apartat 1 de l'article 395 d'aquest Reglament, sempre que es compleixin les condicions previstes en l'apartat 3 de l'article 400 d'aquest Reglament, tal com s'especifica en l'Annex II d'aquest Reglament.
Les exposicions enumerades en la lletra e) de l'apartat 2 de l'article 400 a la lletra k) del Reglament (UE) núm. 575/2013 quedaran excloses íntegrament, o en el cas de la lletra i) de l'apartat 2 de l'article 400 estaran excloses fins a l'import màxim permès, de l'aplicació de l'apartat 1 de l'article 395 d'aquest Reglament, sempre que es compleixin les condicions previstes en l'apartat 3 de l'article 400 d'aquest Reglament.
Les entitats de crèdit valoraran si es compleixen les condicions previstes a l'apartat 3 de l'article 400 del Reglament (UE) núm. 575/2013, així com l'annex corresponent d'aquest Reglament aplicable a l'exposició específica, i el BCE podrà verificar aquesta avaluació en qualsevol moment i sol·licitar a les entitats de crèdit que presentin la documentació a què es refereix l'annex corresponent a aquest efecte.
Aquest article només serà aplicable quan l'Estat membre corresponent no hagi exercit l'opció d'acord amb l'article 493(3) del Reglament (UE) núm. 575/2013 de concedir una exempció total o parcial per a l'exposició específica.
Sense perjudici d'altres requisits d'informació, les entitats de crèdit, de conformitat amb l'apartat 3 de l'article 415 del Reglament (UE) núm. 575/2013, informaran el BCE de la informació requerida per la legislació nacional a l'efecte de controlar el compliment de les normes nacionals de liquiditat, quan aquesta informació no hagi estat facilitada a les autoritats nacionals competents.
A l'hora d'avaluar els fluxos de liquiditat derivats de les partides fora de balanç del finançament del comerç, tal com es fa referència a l'article 420(2) i a l'Annex I del Reglament (UE) núm. 575/2013, i fins que el BCE determini els tipus de sortida específics de conformitat amb l'article 23(2) del Reglament delegat (UE) 2015/61, les entitats de crèdit assumiran un tipus de sortida del 5%, tal com es fa referència a l'article 420(2) d'aquest Reglament i a l'article 23(2) del Reglament delegat (UE) 2015/61. Els fluxos corresponents s'informaran d'acord amb el Reglament d'execució de la Comissió (UE) núm. 680/2014 [E0008].
Les entitats de crèdit que, d'acord amb els seus estatuts d'incorporació, no puguin per raons d'observança religiosa ostentar actius titulars d'interessos poden incloure valors de deute corporatiu com a actius líquids de nivell 2B d'acord amb totes les condicions especificades a l'article 12, apartat 1, lletra b), inclosos els punts (ii) i (iii), del Reglament delegat (UE) 2015/61.
Per a les entitats de crèdit a què fa referència l'apartat 1, el BCE pot revisar periòdicament el requisit a què fa referència aquest apartat i permetre una exempció de l'article 12(1)(b)(ii) i (iii) del Reglament delegat (UE) 2015/61, on s'han complert les condicions especificades en l'article 12(3) d'aquest Reglament delegat.
1. Les entitats de crèdit que, d'acord amb els seus estatuts de constitució, no siguin capaces de mantenir actius titulars d'interessos per raons d'observança religiosa poden incloure valors de deute corporatiu com a actius líquids de nivell 2B d'acord amb totes les condicions especificades a l'article 12, apartat 1, lletra b), inclosos els punts (ii) i (iii), del Reglament delegat (UE) 2015/61.
2. Per a les entitats de crèdit a les quals es fa referència en l'apartat 1, el BCE pot revisar periòdicament el requisit a què es fa referència en aquest apartat i permetre una exempció de l'article 12(1)(b)(ii) i (iii) del Reglament delegat (UE) 2015/61, on s'han complert les condicions especificades en l'article 12(3) d'aquest Reglament delegat.
Les entitats de crèdit multiplicaran en un 3% l'import dels dipòsits minoristes estables coberts per un règim de garantia de dipòsits, tal com es fa referència en l'apartat 4 de l'article 24 del Reglament delegat (UE) 2015/61, sempre que la Comissió hagi donat la seva aprovació prèvia de conformitat amb l'apartat 5 de l'article 24 d'aquest Reglament delegat que certifica que s'han complert totes les condicions de l'apartat 4 de l'article 24.
Durant el període comprès entre l'1 de gener de 2016 i el 31 de desembre de 2017, les entitats de crèdit han d'incloure en el càlcul dels seus articles del Common Equity Tier 1 només el percentatge aplicable de les pèrdues no realitzades en el sentit de l'article 467, apartat 1, del Reglament (UE) 575/2013 i que inclogui les pèrdues en les exposicions als governs centrals classificades en la categoria "disponibles per a la venda".
A l'efecte de l'apartat 1, el percentatge aplicable serà: (a) 60 % durant el període de l'1 de gener de 2016 al 31 de desembre de 2016; i (b) 80 % durant el període de l'1 de gener de 2017 al 31 de desembre de 2017.
Aquest article no perjudica la legislació nacional vigent abans de l'entrada en vigor d'aquest Reglament, quan aquesta llei estableix percentatges aplicables superiors als especificats en l'apartat 2.
Durant el període comprès entre l'1 de gener de 2016 i el 31 de desembre de 2017, les entitats de crèdit han d'incloure en el càlcul de les seves partides del Common Equity Tier 1 només el percentatge aplicable de pèrdues no realitzades en el sentit de l'article 467, apartat 1, del Reglament (UE) 575/2013 i incloses les pèrdues d'exposicions a governs centrals classificats en la categoria "disponibles per a la venda".
A l'efecte de l'apartat 1, el percentatge aplicable serà: (a) 60 % durant el període de l'1 de gener de 2016 al 31 de desembre de 2016; i (b) 80 % durant el període de l'1 de gener de 2017 al 31 de desembre de 2017.
Aquest article no perjudica la legislació nacional vigent abans de l'entrada en vigor d'aquest Reglament quan aquesta llei estableixi percentatges aplicables superiors als especificats en l'apartat 2.
Durant el període comprès entre l'1 de gener de 2016 i el 31 de desembre de 2017, les entitats de crèdit han d'eliminar del seu càlcul dels articles del Common Equity Tier 1 el percentatge aplicable de guanys no realitzats en el sentit de l'article 468, apartat 1, del Reglament (UE) núm. 575/2013 i inclosos els guanys sobre exposicions a governs centrals classificats en la categoria "disponibles per a la venda".
A l'efecte de l'apartat 1, el percentatge aplicable serà:(a) 40 % durant el període de l'1 de gener de 2016 al 31 de desembre de 2016; i(b) 20 % durant el període de l'1 de gener de 2017 al 31 de desembre de 2017.
Aquest article no perjudica la legislació nacional vigent abans de l'entrada en vigor d'aquest Reglament quan aquesta llei estableixi percentatges aplicables que siguin superiors als especificats en l'apartat 2.
Durant el període comprès entre l'1 de gener de 2016 i el 31 de desembre de 2017, les entitats de crèdit han d'eliminar del seu càlcul dels articles del Common Equity Tier 1 el percentatge aplicable de guanys no realitzats en el sentit de l'article 468, apartat 1, del Reglament (UE) núm. 575/2013 i inclosos els guanys sobre exposicions a governs centrals classificats en la categoria "disponibles per a la venda".
A l'efecte de l'apartat 1, el percentatge aplicable serà:(a) 40 % durant el període de l'1 de gener de 2016 al 31 de desembre de 2016; i(b) 20 % durant el període de l'1 de gener de 2017 al 31 de desembre de 2017.
Aquest article no perjudica la legislació nacional vigent abans de l'entrada en vigor d'aquest Reglament quan aquesta llei estableixi percentatges aplicables que siguin superiors als especificats en l'apartat 2.
Durant el període comprès entre l'1 de gener de 2016 i el 31 de desembre de 2018, es permetrà a les entitats de crèdit no deduir participacions de capital en empreses d'assegurances, empreses de reassegurances i societats d'assegurances dels articles del Common Equity Tier 1 d'acord amb el tractament establert en les disposicions nacionals, sempre que es compleixin les condicions a què es refereix l'article 471, apartat 1, del Reglament (UE) núm. 575/2013.
A partir de l'1 de gener de 2019, les entitats de crèdit estan obligades a deduir participacions de capital en empreses d'assegurances, empreses de reassegurances i societats d'assegurances dels articles del Common Equity Tier 1.
Aquest article s'aplica sense perjudici de les decisions adoptades per l'autoritat competent de conformitat amb l'apartat 1 de l'article 49 del Reglament (UE) núm. 575/2013.
Durant el període comprès entre l'1 de gener de 2016 i el 31 de desembre de 2018, es permetrà a les entitats de crèdit no deduir participacions de capital en empreses d'assegurances, empreses de reassegurances i societats d'assegurances dels articles del Common Equity Tier 1 d'acord amb el tractament establert en les disposicions nacionals, sempre que es compleixin les condicions a què es refereix l'article 471, apartat 1, del Reglament (UE) núm. 575/2013.
2. A partir de l'1 de gener de 2019, les entitats de crèdit estan obligades a deduir participacions de capital en empreses d'assegurances, empreses de reassegurances i societats d'assegurances dels articles del Common Equity Tier 1.
Aquest article s'aplica sense perjudici de les decisions adoptades per l'autoritat competent de conformitat amb l'apartat 1 de l'article 49 del Reglament (UE) núm. 575/2013.
Durant el període comprès entre l'1 de gener de 2016 i el 31 de desembre de 2018, les entitats de crèdit podran afegir al seu capital de renda variable comuna l'import a què fa referència l'article 473, apartat 1, del Reglament (UE) núm. 575/2013 multiplicat pel factor aplicable, que serà:(a) 0,6 durant el període comprès entre l'1 de gener de 2016 i el 31 de desembre de 2016;(b) 0,4 durant el període comprès entre l'1 de gener de 2017 i el 31 de desembre de 2017;(c) 0,2 durant el període comprès entre l'1 de gener de 2018 i el 31 de desembre de 2018.
Aquest article no perjudica les decisions anteriors de les autoritats nacionals competents o la legislació nacional en vigor abans de l'entrada en vigor d'aquest Reglament, quan aquestes decisions o la legislació nacional no permetin a les institucions afegir al seu capital de renda variable comuna l'import al qual es fa referència en l'apartat 1.
Durant el període comprès entre l'1 de gener de 2016 i el 31 de desembre de 2018, les entitats de crèdit podran afegir al seu capital de renda variable comuna l'import a què es refereix l'article 473(1) del Reglament (UE) núm. 575/2013 multiplicat pel factor aplicable, que serà:(a) 0,6 durant el període comprès entre l'1 de gener de 2016 i el 31 de desembre de 2016;(b) 0,4 durant el període comprès entre l'1 de gener de 2017 i el 31 de desembre de 2017;(c) 0,2 durant el període comprès entre l'1 de gener de 2018 i el 31 de desembre de 2018.
Aquest article no perjudica les decisions anteriors de les autoritats nacionals competents o la legislació nacional vigent abans de l'entrada en vigor d'aquest Reglament, quan aquestes decisions o la legislació nacional no permetin a les institucions afegir al seu capital de renda variable comuna l'import al qual es refereix l'apartat 1.
A l'efecte de l'article 478(1) del Reglament (UE) núm. 575/2013, el percentatge aplicable serà:(a) 60 % durant el període de l'1 de gener de 2016 al 31 de desembre de 2016;(b) 80 % durant el període de l'1 de gener de 2017 al 31 de desembre de 2017;(c) 100 % a partir de l'1 de gener de 2018.
Aquest article no s'aplicarà als actius fiscals diferits que es basen en la rendibilitat futura.
Aquest article no perjudica la legislació nacional vigent abans de l'entrada en vigor d'aquest Reglament, on aquesta llei estableix percentatges que són superiors als especificats en l'apartat 1.
A l'efecte de l'article 478(1) del Reglament (UE) núm. 575/2013, el percentatge aplicable serà:(a) 60 % durant el període de l'1 de gener de 2016 al 31 de desembre de 2016;(b) 80 % durant el període de l'1 de gener de 2017 al 31 de desembre de 2017;(c) 100 % a partir de l'1 de gener de 2018.
2. Aquest article no s'aplicarà als actius fiscals diferits que es basen en la rendibilitat futura.
Aquest article no perjudica la legislació nacional vigent abans de l'entrada en vigor d'aquest Reglament, on aquesta llei estableix percentatges que són superiors als especificats en l'apartat 1.
A l'efecte de l'article 478(1) del Reglament (UE) núm. 575/2013, el percentatge aplicable als efectes de l'article 469(1)(a) i (c) d'aquest Reglament serà:(a) 60 % durant el període de l'1 de gener de 2016 al 31 de desembre de 2016;(b) 80 % durant el període de l'1 de gener de 2017 al 31 de desembre de 2017;(c) 100 % a partir de l'1 de gener de 2018.
A l'efecte de l'article 478(2) del Reglament (UE) núm. 575/2013, el percentatge aplicable serà:(a) 60 % durant el període de l'1 de gener de 2016 al 31 de desembre de 2016;(b) 80 % durant el període de l'1 de gener de 2017 al 31 de desembre de 2017;(c) 100 % a partir de l'1 de gener de 2018.
Com a excepció de l'apartat 2, en el qual, de conformitat amb l'article 478, apartat 2, del Reglament (UE) núm. 575/2013, la legislació nacional preveu un període d'extinció de 10 anys, el percentatge aplicable serà:(a) 40 % durant el període de l'1 de gener de 2016 al 31 de desembre de 2016;(b) 60 % durant el període de l'1 de gener de 2017 al 31 de desembre de 2017;(c) 80 % durant el període de l'1 de gener de 2018 al 31 de desembre de 2018;(d) 100 % a partir de l'1 de gener de 2019.
Els apartats 2 i 3 no s'aplicaran a les entitats de crèdit que, en la data d'entrada en vigor d'aquest Reglament, estiguin subjectes a plans de reestructuració aprovats per la Comissió.
Quan una entitat de crèdit de l'àmbit d'aplicació de l'apartat 4 s'adquireixi o es fusioni amb una altra entitat de crèdit mentre el pla de reestructuració estigui en funcionament sense modificacions relatives al tractament prudencial dels actius fiscals ajornats, s'aplicarà l'excepció de l'apartat 4 a l'entitat de crèdit adquisitiu, nova entitat de crèdit resultant de la fusió o entitat de crèdit que incorpori l'entitat de crèdit original, en la mateixa mesura que s'apliqui a l'entitat de crèdit adquirida, fusionada o incorporada.
El BCE podrà revisar l'aplicació dels apartats 4 i 5 en 2020 sobre la base del seguiment de la situació d'aquestes entitats de crèdit.
En cas d'un augment imprevist de l'impacte de les deduccions previstes en els apartats 2 i 3 que el BCE determini com a materials, es permetrà a les entitats de crèdit no aplicar els apartats 2 o 3.
Si els apartats 2 i 3 no s'apliquen, les entitats de crèdit poden aplicar disposicions legislatives nacionals.
Aquest article no perjudica la legislació nacional vigent abans de l'entrada en vigor d'aquest Reglament, sempre que aquesta llei estableixi percentatges superiors als especificats en els apartats 1, 2 i 3.
A l'efecte de l'article 478(1) del Reglament (UE) núm. 575/2013, el percentatge aplicable a l'efecte de l'article 469(1)(a) i (c) d'aquest Reglament serà:(a) 60 % durant el període de l'1 de gener de 2016 al 31 de desembre de 2016;(b) 80 % durant el període de l'1 de gener de 2017 al 31 de desembre de 2017;(c) 100 % a partir de l'1 de gener de 2018.
A l'efecte de l'article 478(2) del Reglament (UE) núm. 575/2013, el percentatge aplicable serà:(a) 60 % durant el període de l'1 de gener de 2016 al 31 de desembre de 2016;(b) 80 % durant el període de l'1 de gener de 2017 al 31 de desembre de 2017;(c) 100 % a partir de l'1 de gener de 2018.
3. Com a excepció de l'apartat 2, on, de conformitat amb l'article 478, apartat 2, del Reglament (UE) núm. 575/2013, la legislació nacional preveu un període d'extinció de 10 anys, el percentatge aplicable serà:(a) 40 % durant el període de l'1 de gener de 2016 al 31 de desembre de 2016;(b) 60 % durant el període de l'1 de gener de 2017 al 31 de desembre de 2017;(c) 80 % durant el període de l'1 de gener de 2018 al 31 de desembre de 2018;(d) 100 % a partir de l'1 de gener de 2019.
Els apartats 2 i 3 no s'aplicaran a les entitats de crèdit que, en la data d'entrada en vigor d'aquest Reglament, estiguin subjectes a plans de reestructuració aprovats per la Comissió.
Si una entitat de crèdit de l'àmbit d'aplicació de l'apartat 4 s'adquireix o es fusiona amb una altra entitat de crèdit mentre el pla de reestructuració segueix en funcionament sense modificacions relatives al tractament prudencial dels actius fiscals ajornats, s'aplicarà l'excepció de l'apartat 4 a l'entitat de crèdit adquisitiu, nova entitat de crèdit resultant de la fusió o entitat de crèdit que incorpori l'entitat de crèdit original, en la mateixa mesura que s'aplica a l'entitat de crèdit adquirida, fusionada o incorporada.
6. El BCE podrà revisar l'aplicació dels apartats 4 i 5 en 2020 sobre la base del seguiment de la situació d'aquestes entitats de crèdit.
7. En cas d'un augment imprevist de l'impacte de les deduccions previstes en els apartats 2 i 3 que el BCE determini com a materials, es permetrà a les entitats de crèdit no aplicar els apartats 2 o 3.
8. Quan no s'apliquin els apartats 2 i 3, les entitats de crèdit poden aplicar disposicions legislatives nacionals.
Aquest article no perjudica la legislació nacional vigent abans de l'entrada en vigor d'aquest Reglament, sempre que aquesta llei estableixi percentatges superiors als especificats en els apartats 1, 2 i 3.
Durant el període comprès entre l'1 de gener de 2016 i el 31 de desembre de 2017, el percentatge aplicable dels conceptes a què fa referència l'article 479, apartat 1, del Reglament (UE) núm. 575/2013 que hauria qualificat com a reserves consolidades d'acord amb les mesures nacionals d'aplicació de l'article 65 de la Directiva 2006/48/CE del Parlament Europeu i del Consell [E0009] qualificarà com a capital consolidat de renda variable comuna Tier 1 d'acord amb els percentatges que s'indiquen a continuació.
A l'efecte de l'apartat 1, el percentatge aplicable serà:(a) 40 % durant el període de l'1 de gener de 2016 al 31 de desembre de 2016; i(b) 20 % durant el període de l'1 de gener de 2017 al 31 de desembre de 2017.
Aquest article no perjudica la legislació nacional vigent abans de l'entrada en vigor d'aquest Reglament, on aquesta llei estableix percentatges inferiors als especificats en l'apartat 2.
Durant el període comprès entre l'1 de gener de 2016 i el 31 de desembre de 2017, el percentatge aplicable dels conceptes a què fa referència l'article 479, apartat 1, del Reglament (UE) núm. 575/2013 que hauria qualificat com a reserves consolidades d'acord amb les mesures nacionals d'aplicació de l'article 65 de la Directiva 2006/48/CE del Parlament Europeu i del Consell [E0009] qualificarà com a capital consolidat de renda variable comuna Tier 1 d'acord amb els percentatges que s'indiquen a continuació.
A l'efecte de l'apartat 1, el percentatge aplicable serà:(a) 40 % durant el període de l'1 de gener de 2016 al 31 de desembre de 2016; i(b) 20 % durant el període de l'1 de gener de 2017 al 31 de desembre de 2017.
Aquest article no perjudica la legislació nacional vigent abans de l'entrada en vigor d'aquest Reglament, on aquesta llei estableix percentatges inferiors als especificats en l'apartat 2.
Durant el període de l'1 de gener de 2016 al 31 de desembre de 2017, tal com es fa referència a l'article 480(3) del Reglament (UE) núm. 575/2013, el valor del factor aplicable en virtut de l'article 480(1) d'aquest Reglament serà:(a) 0,6 durant el període de l'1 de gener de 2016 al 31 de desembre de 2016; i(b) 0,8 durant el període de l'1 de gener de 2017 al 31 de desembre de 2017.
Aquest article no perjudica la legislació nacional vigent abans de l'entrada en vigor d'aquest Reglament, on aquesta llei estableix factors que són superiors als especificats en l'apartat 1.
Durant el període de l'1 de gener de 2016 al 31 de desembre de 2017, tal com es refereix a l'article 480(3) del Reglament (UE) núm. 575/2013, el valor del factor aplicable en virtut de l'article 480(1) d'aquest Reglament serà:(a) 0,6 durant el període de l'1 de gener de 2016 al 31 de desembre de 2016; i(b) 0,8 durant el període de l'1 de gener de 2017 al 31 de desembre de 2017.
Aquest article no perjudica la legislació nacional vigent abans de l'entrada en vigor d'aquest Reglament quan aquesta llei estableixi factors superiors als especificats en l'apartat 1.
Durant el període de l'1 de gener de 2016 al 31 de desembre de 2017, a l'efecte d'aplicar filtres o deduccions exigits en virtut de les mesures de transposició nacionals i a què fa referència l'article 481(1) del Reglament (UE) núm. 575/2013 i sempre que es compleixin les seves condicions, els percentatges aplicables seran:(a) 40 % durant el període de l'1 de gener de 2016 al 31 de desembre de 2016; i(b) 20 % durant el període de l'1 de gener de 2017 al 31 de desembre de 2017.
Durant el període de l'1 de gener de 2016 al 31 de desembre de 2017, les entitats de crèdit aplicaran el tractament previst per la legislació nacional a l'import restant després que s'hagi aplicat el filtre o la deducció d'acord amb l'apartat 1.
Aquest article no perjudica la legislació nacional vigent abans de l'entrada en vigor d'aquest Reglament, on aquesta llei estableix uns requisits més estrictes que els especificats en l'apartat 1.
Durant el període de l'1 de gener de 2016 al 31 de desembre de 2017, a l'efecte d'aplicar filtres o deduccions exigits en virtut de les mesures de transposició nacionals i a què fa referència l'article 481(1) del Reglament (UE) núm. 575/2013 i sempre que es compleixin les seves condicions, els percentatges aplicables seran:(a) 40 % durant el període de l'1 de gener de 2016 al 31 de desembre de 2016; i(b) 20 % durant el període de l'1 de gener de 2017 al 31 de desembre de 2017.
2. Durant el període de l'1 de gener de 2016 al 31 de desembre de 2017, les entitats de crèdit aplicaran el tractament previst per la legislació nacional a l'import restant després que s'hagi aplicat el filtre o la deducció d'acord amb l'apartat 1.
Aquest article no perjudica la legislació nacional vigent abans de l'entrada en vigor d'aquest Reglament, on aquesta llei estableix uns requisits més estrictes que els especificats en l'apartat 1.
A l'efecte de l'article 486 del Reglament (UE) núm. 575/2013, els percentatges aplicables seran:(a) 60 % durant el període de l'1 de gener de 2016 al 31 de desembre de 2016;(b) 50 % durant el període de l'1 de gener de 2017 al 31 de desembre de 2017;(c) 40 % durant el període de l'1 de gener de 2018 al 31 de desembre de 2018;(d) 30 % durant el període de l'1 de gener de 2019 al 31 de desembre de 2019;(e) 20 % durant el període de l'1 de gener de 2020 al 31 de desembre de 2020;(f) 10 % durant el període de l'1 de gener de 2021 al 31 de desembre de 2021.
Aquest article no perjudica la legislació nacional vigent abans de l'entrada en vigor d'aquest Reglament, sempre que aquesta llei estableixi percentatges inferiors als especificats en l'apartat 1.
A l'efecte de l'article 486 del Reglament (UE) núm. 575/2013, els percentatges aplicables seran:(a) 60 % durant el període de l'1 de gener de 2016 al 31 de desembre de 2016;(b) 50 % durant el període de l'1 de gener de 2017 al 31 de desembre de 2017;(c) 40 % durant el període de l'1 de gener de 2018 al 31 de desembre de 2018;(d) 30 % durant el període de l'1 de gener de 2019 al 31 de desembre de 2019;(e) 20 % durant el període de l'1 de gener de 2020 al 31 de desembre de 2020;(f) 10 % durant el període de l'1 de gener de 2021 al 31 de desembre de 2021.
Aquest article no perjudica la legislació nacional vigent abans de l'entrada en vigor d'aquest Reglament, sempre que aquesta llei estableixi percentatges inferiors als especificats en l'apartat 1.
Les categories d'exposició al capital que es beneficien de l'exempció de l'enfocament IRB d'acord amb l'apartat 1 de l'article 495 del Reglament (UE) núm. 575/2013 inclouen, fins al 31 de desembre de 2017, només les categories d'exposició al capital que el 31 de desembre de 2013 ja es beneficiaven d'una exempció del tractament IRB, d'acord amb l'article 2 del Reglament delegat de la Comissió (UE) 2015/1556 [E0010].
Aquest Reglament entrarà en vigor l'1 d'octubre de 2016.
L'article 4 s'aplicarà a partir del 31 de desembre de 2016 i l'article 13 s'aplicarà a partir de l'1 de gener de 2019.
Aquest Reglament entrarà en vigor l'1 d'octubre de 2016.
L'article 4 s'aplicarà a partir del 31 de desembre de 2016 i l'article 13 s'aplicarà a partir de l'1 de gener de 2019.