CRR Explicat
Reglament (UE) núm. 575/2013
Prova Brubru gratis
CELEX 32013R0575  |  DOUE L 176/1, 27 de juny de 2013

El Reglament UE sobre Requisits de Capital

Com la UE va convertir els estàndards globals de Basel III en dret directament aplicable: una guia en llenguatge senzill del Reglament 575/2013, que cobreix fons propis, risc de crèdit, grans exposicions, liquiditat, palanquejament i divulgació del pilar 3.

27 de juny de 2013 Reglament (directament aplicable) DG FISMA Codi normatiu únic EBA Art. 114 TFUE
Banc Central Europeu al capvespre, Frankfurt
Fotografia: Masood Aslami via Pexels | Banc Central Europeu, Frankfurt
8%
ràtio de capital total
fons propis mínims com a percentatge de béns ponderades pel risc (Art. 92)
4,5%
ràtio CET1
el capital de més alta qualitat: capital ordinari de nivell 1 (Art. 92)
25%
límit de grans exposicions
exposició màxima per client o grup connectat (Art. 395)
0,7619
factor de suport a les PIMES
multiplicador del requisit de capital per a exposicions a PIMES per sota de 1,5 milions d'EUR (Art. 501)

Què és el Reglament sobre Requisits de Capital?

Basel III en dret UE: el codi normatiu únic per al capital bancari

El Reglament sobre Requisits de Capital (CRR, Reglament (UE) núm. 575/2013) és la pedra angular del dret prudencial UE per als bancs i empreses de serveis d'inversió. Tradueix els estàndards internacionals de Basel III en legislació UE directament aplicable, la qual cosa significa que tota entitat de crèdit i empresa de serveis d'inversió en àmbit d'aplicació en tots els 27 Estats membres queden vinculades per les mateixes normes des del primer dia, sense necessitat d'una fase de transposició nacional.

El CRR va ser adoptat el 26 de juny de 2013 i s'aplica des de l'1 de gener de 2014. Va substituir les antigues Directives de banca 2006/48/CE i 2006/49/CE, que havien permès una variació nacional excessiva que la crisi financera va demostrar que era perillosa. L'elecció d'un reglament (en lloc d'una directiva) va ser deliberada: el considerand 12 explica que l'harmonització màxima requereix una forma que elimini la fragmentació entre Estats membres.

El CRR sempre va acompanyat de la Directiva 2013/36/UE (CRD IV). La divisió és funcional: el CRR tracta els requisits prudencials quantitatius (ràtios de capital, ràtios de liquiditat, grans exposicions, comunicació, divulgació), mentre que la CRD IV cobreix els requisits qualitatius (governança, avaluacions d'aptitud i idoneïtat, revisió prudencial i buffers de capital addicionals com el buffer de conservació de capital, buffer contracíclic de capital, i buffers de SII/OSS). Tots dos han de ser entesos conjuntament per veure el quadre normatiu complet per als bancs UE.

El reglament està estructurat en deu parts que abollen 525 articles i 136 considerands. Conté 139 definicions a l'article 4, la qual cosa en fa una de les disposicions legislatives UE més tècnicament detallades. El codi normatiu únic és administrat per l'Autoritat Bancària Europea (ABE), que emet estàndards tècnics de vinculació i preguntes i respostes per garantir una interpretació coherent en tots els Estats membres.

Què cobreix realment el CRR

Cinc àrees principals a l'article 1 del reglament

Requisits de fons propis
Ràtios de capital per al risc de crèdit, risc de mercat, risc operacional, risc CVA i risc de liquidació. Parts Dos i Tres. La ràtio de capital total del 8% es troba aquí.
Límits de grans exposicions
Límit del 25% del capital elegible per client o grup connectat. Part Quatre. Evita el risc de concentració perillós cap a contraparts úniques.
Requisits de liquiditat
Marcs del Requisit de Cobertura de Liquiditat (LCR) i del Requisit de Finançament Estable Net (NSFR). Part Sis. Garanteix que els bancs puguin sobreviure a un escenari d'estrès de 30 dies.
Comunicació (incloent palanquejament)
Obligacions de comunicació prudencial i marc de la ràtio de palanquejament. Parts Set i Nou. La ràtio de palanquejament de vinculació del 3% va ser afegida per la CRR II.
Divulgació pública (pilar 3)
Obligacions de divulgació anuals que cobreixen estructura de capital, gestió del risc, remuneració i indicadors de SII. Part Vuit. Permet la disciplina de mercat.

Què el CRR NO cobreix (però la CRD IV sí)

El CRR deliberadament exclou qüestions que requereixen flexibilitat prudencial nacional: governança d'institucions, avaluacions d'aptitud i idoneïtat per a administradors, el procés de revisió i avaluació prudencial (SREP, pilar 2), requisits d'autorització, governança de remuneració, i els buffers de capital addicionals (buffer de conservació de capital al 2,5%, buffer contracíclic de 0 a 2,5%, buffer de SII fins al 3,5%, buffer d'OSS fins al 2%, buffer de risc sistèmic). Tots aquests es troben a la CRD IV (Directiva 2013/36/UE). En la pràctica, la demanda de capital real d'un banc és el mínim CRR més els buffers rellevants de la CRD IV més qualsevol requisit del pilar 2 establert pel seu supervisor.

Ràtios de capital principals (article 92)

Els tres mínims de vinculació al cor de la implementació de Basel III a la UE

4,5%
Capital ordinari de nivell 1 (CET1)
Capital CET1 dividit per l'import total de l'exposició al risc (TREA). Només equity pagat, beneficis retinguts i OCI acumulat.
Article 92(1)(a) CRR
6%
Capital de nivell 1
CET1 més capital addicional de nivell 1 (AT1) híbrids perpetus dividit per TREA. AT1 proporciona el "buffer" entre CET1 i capital total.
Article 92(1)(b) CRR
8%
Capital total (fons propis)
Nivell 1 més nivell 2 (deute subordinat, venciment mínim de 5 anys) dividit per TREA. La ràtio de Basel III principal.
Article 92(1)(c) CRR

Com es calcula l'import total de l'exposició al risc (TREA)

TREA suma sis components: RWA de risc de crèdit i risc de dilució del llibre no comercial; risc de posició del llibre comercial i excés de gran exposició; risc de divisa, liquidació i mercaderies; risc d'ajust de valoració de crèdit (CVA) en derivats OTC; risc operacional; i risc de contrapart de crèdit en derivats del llibre comercial, repos, préstecs de valors i préstecs amb marge. Els requisits de fons propis no-crèdit (risc de mercat, risc operacional, CVA) es multipliquen per 12,5 per convertir-los en imports equivalents a RWA. El multiplicador 12,5 és el recíproc de la ràtio principal del 8%.

Composició dels fons propis (Part Dos, articles 25-91)

Tres nivells de capital, amb diferents qualitats d'absorció de pèrdues

Nivell Instruments Perpetu? Absorció de pèrdues Flexibilitat de distribució Condició clau
CET1 Accions ordinàries, beneficis retinguts, OCI, reserves Primera pèrdua; classificació més baixa en insolvència Completament discrecional; restringit si la ràtio és massa baixa 13 condicions (Art. 28): pagat, perpetual, classificat com a equity, sense dividend preferent
AT1 Bons convertibles condicionats perpetus (CoCos) Reducció de valor o conversió a equity quan CET1 inferior al 5,125% No acumulable; cancel·lació completament discrecional Sense incentiu per redimir; primera opció de compra no abans del 5è any (Art. 52)
T2 Deute subordinat, provisions generals (SA només) No (mínim 5 anys) Es classifica per sota dels creditors prioritaris; sense acceleració excepte insolvència Contractual; pagaments de cupó/principal estàndard Amortització lineal en els últims 5 anys (Art. 64); sense escalades (Art. 63)

Deduccions clau de CET1 (article 36)

Certs elements redueixen el CET1 en lloc de seure al marc de ponderació de risc: pèrdues de l'exercici actual, béns intangibles (incloent goodwill), actius d'impostos diferits que depenen de rendibilitat futura, la insuficiència IRB (quan les pèrdues esperades superen provisions), actius de fons de pensió de benefici definit, tenències pròpies de CET1, i participacions creuades recíproques en entitats del sector financer. Les participacions significatives per sobre del 10% en altres entitats del sector financer (Art. 36(1)(i)) es dedueixen generalment, però una exempció de llindar del 15% a l'article 48 permet que l'excés es mantingui ponderat al risc al 250% en lloc d'això.

Els dos enfocaments del risc de crèdit (Part Tres)

Mètode estàndard (per defecte) versus mètode basat en qualificacions internes (amb permís del supervisor)

Mètode Estàndard (SA)

El mètode per defecte per a totes les institucions (Art. 107, capítol 2). Els pesos de risc es fixen mitjançant reglament, basats en 17 classes d'exposició i passos de qualitat de crèdit ECAI (CQS). No es necessita permís del supervisor.

Simple i comparable en totes les institucions. CRR III (2024/1623, la implementació de Basel IV) va revisar significativament els pesos de risc de SA per reduir la dependència de les qualificacions externes per a propietats residencials i exposicions corporatives.

Les CA poden augmentar els pesos de risc de hipoteques residencials (per sobre del 35%) i hipoteques comercials (per sobre del 50%) per raons de stabilitat financera sota l'art. 124.

Basat en Qualificacions Internes (IRB)

Els bancs amb permís del supervisor (Art. 143) i almenys tres anys d'experiència validada (Art. 145) poden utilitzar les seves pròpies estimacions de probabilitat d'insolvència (PD) i, sota IRB avançat (A-IRB), les seves pròpies estimacions de pèrdua en cas d'insolvència (LGD) i factors de conversió.

F-IRB utilitza la LGD del regulador (45% deute no garantit prioritari, 75% subordinat, 11,25% bons garantits). A-IRB utilitza la LGD del banc subjecta a límits mínims (10% LGD residencial, 15% LGD comercial en mitjana). Límit de PD: 0,03% per a totes les carteres.

CRR III va introduir el límit de producció: a partir de l'1 de gener de 2025, els RWA totals basats en IRB no poden caure per sota del 72,5% de l'equivalent calculat per SA (fase de transició fins a 2030).

Pesos de risc estàndard clau (xifres principals)

10%
Bons garantits (CQS1, Art. 129): pes més baix del sector corporatiu, reflectint estructures de garantia fortes i criteris d'emissió estrictes
35%
Préstecs hipotecaris residencials (LTV fins al 80%): tracte preferent per a compres de cases particulars, subjecte a substitució de CA per a stabilitat financera
75%
Exposicions a minoristes (persones físiques o PIMES fins a 1 milió d'EUR): categoria àmplia que cobreix crèdit de consum, targetes de crèdit, facilitacions revòlvers de PIMES
100%
Corporatives no qualificades (o límit de sobiranitat, el que sigui més alt): el pes estàndard per a préstecs corporatius sense una qualificació ECAI
150%
Exposicions en insolvència (no garantides, ajust de risc de crèdit per sota del 20%) i elements de risc particuladment alt: capital de risc, capital privat, immobiliari especulatiu
0%
Exposicions de sobirania UE en moneda pròpia, BCE, BDM cotitzades (BEI, IBRD), organitzacions internacionals (UE, FMI, BIS, EFSF, MES): sense càrrega de capital

Definició d'insolvència (article 178)

El disparador per als càrrecs de capital elevats en tots els models de risc de crèdit

Article 178: dos disparadors independents

Disparador A (poc probable pagui): la institució considera poc probable que l'obligor pagarà completament sense recurs a realitzar garanties. Els indicadors inclouen: classificar l'obligació com a no-deven, fer una reducció significativa relacionada amb crèdit, vendre amb pèrdua econòmica material, acordar reestructuració sotmesa a estrès (condonació o ajornament que probablement reduirà el valor actual), presentar o estar subjecte a insolvència, o qualsevol declivi significatiu en l'ajust de risc de crèdit.

Disparador B (90 dies vençut): qualsevol obligació de crèdit material més de 90 dies vençuda. Els Estats membres poden estendre-ho a 180 dies per a hipoteques residencials, exposicions comercials immobiliàries de PIMES tractades com a minoristes, i exposicions d'entitats del sector públic (PSE). Els estàndards tècnics regulatoris ABE defineixen límits de materialitat per evitar que deutes tècnics de minimis desencadenin insolvència.

Un cop en insolvència, l'exposició atreu un pes de risc del 150% sota l'enfocament estàndard (si no garantit i ajust de risc de crèdit per sota del 20%) i un mínim de LGD forçat sota IRB. La condició de cura requereix que la institució reassessjoni un cop cap altre disparador s'apliqui; la re-insolvència es compta com un nouEvent d'insolvència per a validació de models.

La regla dels grans exposicions del 25% (article 395)

Límits de concentració per evitar col·lapses de contrapart única

El límit principal i el seu significat pràctic

L'article 395(1) prohibeix que qualsevol institució incorri en una exposició a un client únic o grup de clients connectats que, després d'aplicar l'atenuació del risc de crèdit, superi el 25% del seu capital elegible. Per a exposicions a altres institucions (bancs), el límit és el major del 25% del capital elegible o 150 milions d'EUR.

Una exposició es converteix en una "gran exposició" un cop arriba o supera el 10% del capital elegible (Art. 392), desencadenant obligacions de comunicació. Les grans exposicions han de ser comunicades almenys semestralment, cobrint les 20 grans exposicions consolidadas més grans més les 10 principals a altres institucions i 10 principals a entitats financeres no regulades.

Exemple: un banc amb 1.000 milions d'EUR de capital elegible pot no prestar més de 250 milions d'EUR (net de garanties) a una única empresa o grup d'empreses que estiguin econòmicament interconnectades sota l'Art. 4(1)(39), el que significa que el fracàs d'una probablement causaria el fracàs de les altres.

L'article 400 proporciona exempcions obligatòries (sobirania, bancs centrals, intragroup, CCPs) i exempcions discrecionals que les autoritats competents nacionals poden concedir (bons garantits, cos central de xarxa, certs crèdits intragroup a curt termini). L'excés del llibre comercial és permès dins de límits, però atreu una càrrega de capital addicional progressiva del 200-900% (Art. 397).

Liquiditat, palanquejament i divulgació del pilar 3

Els tres pilars no-capital de la regulació prudencial

Requisit de Cobertura de Liquiditat (LCR)
100%
Els béns líquids d'alta qualitat han de cobrir exodes nets en un escenari d'estrès de 30 dies. Introduït gradualment del 60% (2015) al 100% (gener de 2018). Marc a l'Art. 412; calibratge detallat en l'Acte delegat 2015/61.
Ràtio de palanquejament
3%
Capital de nivell 1 dividit per una mesura d'exposició total no basada en risc (Art. 429). El mínim de vinculació del 3% va ser introduït per la CRR II en juny de 2021, amb un més de surcharge de SII. No s'aplica cap atenuació de risc de crèdit o benefici de xarxament: la ràtio de palanquejament és un backstop al marc basat en risc.
Divulgació del pilar 3
Anual
Divulgació pública a la Part Vuit (Arts. 431-455) cobrint estructura de capital, gestió del risc, risc de contrapart, béns no gravats, remuneració (incloent tot el personal que guanya 1 milió d'EUR o més), i palanquejament. Permet la disciplina de mercat al costat dels requisits prudencials.

Requisit de Finançament Estable Net (NSFR)

El CRR original contenia un marcador de posició (Art. 413) per a un Requisit de Finançament Estable Net. CRR II (Reglament (UE) 2019/876) va fer el NSFR vinculant al 100% a partir de juny de 2021. El NSFR requereix que les institucions concordin obligacions de llarg termini amb fonts d'estable finançament, evitant la dependència excessiva del finançament majorista a curt termini. El finançament disponible estable (ASF) dividit pel finançament requerit estable (RSF) ha de ser almenys del 100%. Es apliquen diferents factors RSF per classe d'actiu i venciment restant.

El factor de suport a les PIMES (article 501)

Una elecció política deliberada per reduir les càrregues de capital en préstecs a petites empreses

Factor 0,7619: aproximadament reducció de capital del 24%

Per a exposicions de PIMES (tant si es classifiquen com a minoristes, corporatives, o assegurades per immobiliari) on l'exposició total a l'obligor o el seu grup no supera 1,5 milions d'EUR, el requisit de capital es multiplica per 0,7619. Això redueix la càrrega de capital efectiva en aproximadament el 23,81%.

El considerand 44 del CRR explica directament la intenció política: les PIMES són l'espina dorsal de l'economia UE, que emplenem la majoria de la població activa. La crisi financera va afectar l'accés al crèdit de les PIMES de manera desproporcionada. Reduir les càrregues de capital en préstecs de PIMES té l'objectiu d'incentivar els bancs a mantenir o augmentar l'oferta de crèdit a aquestes prestatàries. CRR II més tard va expandir el factor de suport a totes les exposicions de PIMES per sobre de 1,5 milions d'EUR (usant una fórmula diferent) i va afegir un factor de suport a infraestructures. El Reglament de resposta ràpida Covid (2020/873) va expandir addicionalment ambdós factors temporalment.

Arbre genealògic del CRR: de Basel I a Basel IV

Com els estàndards globals de Basel es van convertir en dret UE, en quatre generacions

1988 (Basel I)
El Comitè de Supervisió Bancària de Basel (BCBS) al Banc de Pagaments Internacionals publica el primer Acord de Basel: una ràtio de capital total del 8% contra béns ponderades pel risc, amb quatre cubetes de risc crues. La UE implementa mitjançant la Directiva de Fons Propis i la Directiva de Ràtio de Solvència. Font: BCBS, BIS.
2004 (Basel II)
Basel II substitueix Basel I amb tres pilars: pilar 1 (capital mínim, incloent l'enfocament IRB), pilar 2 (revisió prudencial), i pilar 3 (disciplina de mercat). La UE implementa mitjançant les Directives sobre Requisits de Capital (CRD I, 2006/48/CE i 2006/49/CE) a partir de 2007.
2010-2011 (Basel III)
La crisi financera global de 2008 exposa infracapitalització severa. BCBS introdueix Basel III: mínim de CET1 més alt (4,5%), ràtio de palanquejament, LCR, NSFR, i buffers de capital. La Comissió UE proposa implementació via CRR + CRD IV (procediment 2011/0202(COD)).
27 de juny de 2013 (CRR original, CELEX 32013R0575)
CRR adoptat (DOUE L 176/1). 525 articles, 136 considerands, 139 definicions. Aplicació a partir de l'1 de gener de 2014. Substitueix les Directives 2006/48/CE i 2006/49/CE. Introdueix CET1 4,5%, T1 6%, Total 8%, marcador de posició LCR, comunicació de ràtio de palanquejament (no vinculant), límit de grans exposicions del 25%.
7 de juny de 2019 (CRR II, CELEX 32019R0876)
CRR II entra en vigència. Canvis clau: ràtio de palanquejament del 3% vinculant (a partir de juny de 2021) amb buffer de SII del 50% del buffer de SII aplicable; NSFR 100% vinculant (a partir de juny de 2021); vista prèvia del FRTB del risc de mercat; límits de grans exposicions més estrets per a SII; exclusió de l'empresa de serveis d'inversió per a empreses que no negocien per compte propi (preparant el camí per a Reglament IFR/IFD 2019/2033 + Directiva 2019/2034).
27 de març de 2020 (resposta ràpida Covid, CELEX 32020R0873)
Esmenes dirigides per alleujar les pressions de la Covid-19: factor de suport a les PIMES expandit a totes les exposicions de PIMES; nou factor de suport a infraestructures (0,7500); disposicions de transició IFRS 9 esteses; buffer de ràtio de palanquejament posposat; acceleració del tracte favorable per a béns de software garantits per NPE.
19 de juny de 2024 (CRR III / Basel IV, CELEX 32024R1623)
CRR III entra en vigència (la majoria de disposicions a partir de l'1 de gener de 2025). Això és el paquet de "finalització de Basel III" o "Basel IV": límit de producció del 72,5% de RWA estàndard (introduït gradualment del 50% a 2025 al 72,5% a 2030), pesos de risc de crèdit estàndard revisats per a immobiliari i corporatives, Enfocament de Mesurament Estàndard (SMA) substituint AMA per al risc operacional, implementació final FRTB per al risc de mercat. Tren legislatiu: Tren legislatiu EP (implementació de Basel III).

A qui s'aplica el CRR

Entitats de crèdit, grans empreses de serveis d'inversió, i l'exclusió de l'IFR/IFD per a empreses de serveis d'inversió més petites

En àmbit: "Institucions" sota CRR

El CRR utilitza el terme "institucions" per significar: (a) entitats de crèdit (qualsevol entitat la qual negoci consisteix en prendre dipòsits o altres fons reembolsables del públic i atorgar crèdit per compte propi, incloent bancs i estalvi habitacional); i (b) empreses de serveis d'inversió que negocien per compte propi o subscriven instruments financers.

Tots dos estan subjectes al marc complet de CRR: ràtios de capital, grans exposicions, liquiditat, palanquejament, i pilar 3. La consolidació prudencial estén els requisits a la posició consolidada d'un grup bancari, amb càlculs de subsidiària i matriu ambdós requerits en molts casos.

El CRR s'aplica en els 27 Estats membres UE i, mitjançant l'acord de l'Espai Econòmic Europeu, també a Noruega, Islàndia i Liechtenstein.

Exclusió de l'IFR/IFD per a empreses de serveis d'inversió més petites

CRR II va crear l'espai legislatiu; CRR III va confirmar que les empreses de serveis d'inversió que no negocien per compte propi (les anomenades empreses "no sistèmiques" o "classe 2/3") haurien de sortir del marc de CRR/CRD IV i en lloc d'aplicar el Reglament sobre Empreses de Serveis d'Inversió (IFR, Reglament (UE) 2019/2033) i Directiva sobre Empreses de Serveis d'Inversió (IFD, Directiva (UE) 2019/2034).

IFR introdueix K-factors (requisits de capital lligats a risc-al-client, risc-al-mercat, i activitats de risc-a-l'empresa) com a alternativa a l'enfocament de ponderació de risc de Basel. Només les empreses de serveis d'inversió que són sistèmicament importants (negociant per compte propi amb balanç per sobre de 15.000 milions d'EUR) permaneixen en CRR.

L'efecte pràctic: la majoria d'empreses de serveis d'inversió amb llicència MiFID II (gestors de patrimoni, corredors, assessors) es van traslladar a l'IFR/IFD a partir de 26 de juny de 2021, simplificant substancialment els seus requisits prudencials en comparació amb CRR.

Terminologia comuna explicada

Vuit termes clau del CRR, definits en llenguatge senzill

CET1
Capital ordinari de nivell 1: el capital de més alta qualitat, compost principalment per accions ordinàries i beneficis retinguts. Mínim 4,5% de béns ponderades pel risc. Primera en absorbir pèrdues en una crisi.
AT1
Capital addicional de nivell 1: instruments híbrids perpetus (CoCos) que es converteixen a equity o es redueixen de valor quan la ràtio de CET1 de l'emissor cau per sota del 5,125%. Omple la bretxa entre els mínims de CET1 4,5% i nivell 1 del 6%.
RWA
Béns ponderades pel risc: cada actiu es multiplica per un pes de risc (0-1250%) per produir una xifra ajustada pel risc. Les ràtios de capital es calculen com el capital dividit pel total de RWA. Els béns de risc més alt demanden més capital.
LCR
Requisit de Cobertura de Liquiditat: béns líquids d'alta qualitat dividit per exodes de caixa net en un escenari d'estrès de 30 dies. Ha de ser almenys del 100%. Garanteix que els bancs puguin sobreviure a una crisi de liquiditat a curt termini sense suport del banc central.
NSFR
Requisit de Finançament Estable Net: finançament estable disponible dividit per finançament estable requerit. Ha de ser almenys del 100% (vinculant des de juny de 2021 sota CRR II). Tracta el risc de liquiditat estructural en un horitzó d'un any.
IRB
Enfocament basat en qualificacions internes: els bancs utilitzen els seus propis models estadístics per estimar la probabilitat d'insolvència (i sota A-IRB, pèrdua en cas d'insolvència) en lloc de taules prudencials. Requereix aprovació del supervisor i almenys 3 anys de dades.
ECAI
Institució d'avaluació del crèdit extern: una agència de qualificació de crèdit reconeguda per l'ABE (Fitch, Moody's, S&P, DBRS, etc.). Sota l'enfocament estàndard, les qualificacions ECAI es mappen a passos de qualitat de crèdit (CQS 1-6) que determinen pesos de risc.
SREP
Procés de revisió i avaluació prudencial: l'avaluació anual pel supervisor dels riscos d'un banc, que mena a un requisit de capital específic de l'institució del pilar 2 (P2R) i orientació (P2G). Governat per la CRD IV, no per CRR. La demanda total de capital: mínim CRR + buffers de CRD IV + P2R + P2G.

Cronologia del procediment legislatiu

De la crisi financera global a Basel IV

20 de juliol de 2011
La Comissió Europea adopta el paquet legislatiu CRR + CRD IV, procediments 2011/0202(COD) (CRR) i 2011/0203(COD) (CRD IV). Comissió responsable: ECON. Comissari responsable: Michel Barnier (DG Mercat intern/precursor de FISMA).
16 de maig de 2012
El comitè ECON del PE adopta el seu informe. Ponència: Othmar Karas (PPE). més de 1.000 esmenes presentades pels diputats, reflectint un lobbing intens del sector bancari sobre models IRB, ràtio de palanquejament, i factor de suport a les PIMES.
16 d'abril de 2013
El Parlament Europeu vota en primera lectura. El Consell arriba a la seva posició. Les negociacions interinstitucionals (trilogue) conclouen en acord sobre el text final.
26 de juny de 2013
CRR i CRD IV adoptats i signats pel president del PE i la presidència del Consell. Publicats a DOUE L 176/1 el 27 de juny de 2013. CRR entra en vigència el 28 de juny de 2013. Aplicació comença el 1 de gener de 2014.
1 de gener de 2014 a 2017
Període de transició: deducció graduada dels elements de CET1 (20%-40%-60%-80%-100%), granularitat dels instruments de capital pre-2012 amb límits decreixents (Arts. 484-486), LCR introduït gradualment del 60% al 100% durant 2015-2018.
20 de maig de 2019 (CRR II publicat)
Reglament (UE) 2019/876 (CRR II) publicat. Palanquejament vinculant 3% i NSFR vinculant del 100% s'apliquen a partir de 28 de juny de 2021. L'exclusió de l'empresa de serveis d'inversió IFR/IFD també s'aplica a partir de 26 de juny de 2021.
24 de març de 2020 (resposta ràpida Covid)
Reglament (UE) 2020/873 adopta esmenes dirigides al CRR i CRD IV per suportar el préstec bancari durant la pandèmia.
19 de juny de 2024 (CRR III / Basel IV)
Reglament (UE) 2024/1623 (CRR III) publicat. Paquet de finalització de Basel III: límit de producció 72,5%, crèdit de risc SA revisat, SMA per al risc operacional, FRTB. Introducció graduada de l'1 de gener de 2025 a 2030.

Fonts oficials

Tots els documents i bases de dades autoritatius referenciats en aquesta anàlisi

CRR (original): Reglament (UE) núm. 575/2013 en EUR-Lex (CELEX 32013R0575)

Directiva gemella CRD IV: Directiva 2013/36/UE en EUR-Lex (CELEX 32013L0036)

Procediment OEIL (CRR): 2011/0202(COD) en fitxer de procediment OEIL del PE

CRR II: Reglament (UE) 2019/876 en EUR-Lex (CELEX 32019R0876)

Resposta ràpida Covid del CRR: Reglament (UE) 2020/873 en EUR-Lex (CELEX 32020R0873)

CRR III (Basel IV): Reglament (UE) 2024/1623 en EUR-Lex (CELEX 32024R1623)

IFR (empreses de serveis d'inversió): Reglament (UE) 2019/2033 en EUR-Lex (CELEX 32019R2033)

Codi normatiu únic ABE (Q&A interactiu CRR/CRD i RTS): eba.europa.eu/regulation-and-policy

Supervisió bancària del BCE (SSM): bankingsupervision.europa.eu

BCBS (origen de Basel III): bis.org/bcbs

Tren legislatiu del PE (Basel III/CRR III): Calendari del tren legislatiu del PE


Explorar CRR amb Brubru

Sis eines per analitzar, fer seguiment i treballar amb la legislació UE sobre requisits de capital

Xat de Brubru
Fes qualsevol pregunta sobre CRR, Basel III, ràtios de capital, o el codi normatiu únic ABE. Obté respostes instantànies basades en fonts oficials.
Obrir xat
Enmendador
Redacta, analitza i fes seguiment d'esmenes a CRR III o CRD VI. Carrega el text EUR-Lex i genera idioma d'esmena directament.
Obrir enmendador
La meva bombolla UE
Fes seguiment de procediments relacionats amb CRR, rebeix notícies de l'ABE, BCE i ECOFIN, i monitoritza el calendari de implementació de Basel IV.
Obrir la meva bombolla UE
Compliment amb dret UE
Executa una anàlisi de bretxa de compliment contra els requisits del CRR i CRD IV. Veu on les polítiques de la teva organització potser necessiten actualitzacions per a CRR III.
Obrir compliment amb dret UE
Licitador
Troba oportunitats de contratació pública UE i dels Estats membres relacionades amb supervisió bancària, regulació financera, i eines de compliment.
Obrir licitador
API de Brubru
Accés programàtic a dades de legislació UE, seguiment de procediments i esdeveniments de calendari mitjançant l'API REST v1 de Brubru. Construeix els teus propis fluxos de treball de compliment.
Veure documentació de l'API